Anasayfa / Genel / Kuyruklu Yıldız Oumuamua Bir Buzdağı Olabilir

Kuyruklu Yıldız Oumuamua Bir Buzdağı Olabilir

Güneş sistemine 2017 yılında antre yapan ve o günden beri gerek gizemli yapısı gerekse öbür şekliyle ilgiyi üstüne çeken kuyruklu yıldız Oumuamua üzerindeki çalışmalar hız kesmeden sürdürülüyor. Bilim insanlarının yeni araştırması, kuyruklu yıldızın yıldızlararası bir hidrojen buzdağı olabileceğini açığa çıkardı. Gökyüzünde tespit edilmesinden sonradan ne olduğu hakkında fazla kez tartışmalara konu olan yıldız hakkında hâlâ bu tartışmalar sürüyor gibi görünüyor.

Bilim insanlarının 14 Ekim 2017 ’den 2 Ocak 2018’e değin izlediği yıldızın bu tarihten daha sonra en zinde teleskoplarla bile saptama edilemeyecek değin soluklaştığı biliniyor. Şimdi de bilimsel bir dergide yayınlanan bir çalışma, bu durumun buzdağı gibi ayrılıp uzaklaşan dev bir molekül bulutundan kaynaklandığını söylüyor. Tekrar aktarılan bilgiye takriben bu molekül bulutları, bu cins yıldızlararası buzdağları üretebiliyor.

Alıştırma, yıldızın hidrojen buzundan oluştuğunu söylüyor:

oumuamua

Yapılan çalışma, kuyruklu yıldızın acayip şeklini de açıklar biçimde moleküler yapıdaki hidrojen buzundan oluştuğunu doğruluyor. Ortaya çıkarılan bu durumun Oumuamua ’nın hakkındaki gizemlerin aydınlatılmasında etkin rol oynayacağı bildiriliyor ve bu durumun bilim insanlarını heyecanlandırdığı söyleniyor. Kuyruklu yıldızın çoğalan yer çekimi gücü için yüzeyini saran bu gazların, ivmeye niçin olduğu ve saf moleküler hidrojen yerine karbondioksit ve suyun da var olduğu aktarılıyor.

Daha evvelden yapılan bir çalışmaya tarafından de Oumuamua ’nın ortalama bir kuyruklu yıldızdan 26 kat daha fazla karbonmonoksit yaydığı ortaya çıkmış ve durumun yıldızda yer alan büyük miktardaki CO buzundan kaynaklandığı düşünülmüştü. CO buzunun kuyruklu yıldızda büyük miktarda bulunması, Oumuamua ’nın fazla soğuk bir sistemden geldiği tahminlerine niçin olmuştu. Ortaya meydana çıkan yeni bilgiler sonucu bilim insanlarının çalışmaları farklı bir boyut kazandı Gizemli yıldız hakkındaki çalışmalar her geçen gün detaylandırılarak devam ettiriliyor.

Hakkında admin

Check Also

'Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca'yı Hedef Aldı'

‘Kuzey Koreli Hackerlar, COVID-19 Aşısı Geliştiren AstraZeneca’yı Hedef Aldı’

Zaman zaman yetkili kurum ve kuruluşlara düzenledikleri saldırılarla gündem olan Kuzey Koreli hackerler, yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir