Anasayfa / Genel / Koronavirüsün, ABD’de Diğer Hastalıklara Kadar Öldürme Oranını Belirten Grafik

Koronavirüsün, ABD’de Diğer Hastalıklara Kadar Öldürme Oranını Belirten Grafik

İlk koronavirüs vakasının görülmesinin arkasında geçen hafta, 4. ayı geride bırakan ABD‘de ölen insanların sayısı 100 bini geçmiş durumda. Salgının kısa süre içerisinde bu kadar artı ölüme sebep olması sebebiyle Rahatsızlık Kontrol ve Korunma Merkezleri, geçen senelerin Şubat ve Mayıs ayları aralarında sıradan hastalıklardan ölen insanların sayılarını koronavirüs ölümleri ile karşılaştırarak bir data tabanı oluşturdular. Meydana Çıkan sonuçlara göre koronavirüsü, ölüme sebebiyet veren yaygın hastalıkların birçoğunu geride bıraktı. 

Rahatsızlık Denetleme ve Korunma Merkezleri tarafından oluşturulan bu grafikte, son 5 yılın Şubat ve Mart ayları arasında ABD vatandaşlarının en çok hangi sebeplerden nedeniyle hayatını kaybettiğini görüyoruz. Hem bugün Josh Hopkins Üniversitesi‘nden alınan verilere göre de ABD’deki toplam koronavirüs kaynaklı vefat sayısı 103,815‘i bulmuş durumda. 

Koronavirüsün, ABD’de Öteki Hastalıklara Tarafından Öldürme Oranını Belirten Grafik:

Gördüğümüz bu grafikte ilk sırayı son beş yılda 216,082 ölümle yürek hastalıkları alıyor. Fakat geçen hafta çıkan ve ABD’deki haftalık olarak en fazla ölüme sebep olan hastalıkların yer aldığı bir öteki grafiğe göre, COVID-19 şu an ABD’de en fazla öldürücülüğe sahip rahatsızlık olarak görülüyor. Elimizde yer alan grafikte kanser, yürek hastalıklarından daha sonra 195,983 ölümle ikinci sırada yer alıyor. COVID-19 hastalığı ise kalp rahatsızlıkları ve kanserden sonradan 103,815 vefat ile üçüncü olarak, ABD’de son beş yılın en öldürücü üç hastalığından biri olmuş oluyor. Bu sayede COVID-19, ABD’de çok sık görülen şeker hastalığı ve beyin damarları hastalıkları gibi yaygın ölüm sebeplerini de geride bırakıyor.

Keza grafikten elde edilen verile göre bayağı grip hastalığı, son beş yılda yalnızca 21,106 ölümle koronavirüsün dört ayda sebep öldüğü vefat sayısının, beş yılda sadece yüzde beşi civarına yaklaşabiliyor. Bu şart bize COVID-19 hastalığının, alışılagelmiş virüse kadar ne denli ölümcül ve güvenli olmayan olduğunu gösteriyor.

Hakkında admin

Check Also

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Ubisoft, Far Cry 6 ve Rainbow Six Quarantine, Covid-19 Nedeniyle Erteledi

Fransız oyun stüdyosu Ubisoft, çeyrek sonuçlarını açıkladığı sırada iki yaklaşan iki önemli oyunu hakkında da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir