Anasayfa / Genel / Koronavirüsü Daha Ölümcül Hâle Getiren Bir Mutasyon Ortaya Çıktı

Koronavirüsü Daha Ölümcül Hâle Getiren Bir Mutasyon Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz günlerde ortaya meydana çıkan bilgilere kadar ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Scripps Araştırma Enstitüsü‘ne tabi bilim insanları, koronavirüs üzerinde değişim çalışmaları yaptıklarını ve virüsün mutasyona uğrayıp bulaşıcılığının artığını duyurmuşlardı. Dünya Sağlık Durumu Örgütü de daha önce koronavirüsün geçirdiği mutasyonlarla ilgili yapılan açıklamada virüsün şu zamana kadar geçirdiği mutasyonların normal olduğunu, bu mutasyonların koronavirüsün bulaşıcılığını artırdığına veya virüsü daha ölümcül bir hâle getirdiğine karşın az önce ellerinde bir data bulunmadığını söylemişti.

Bugün ABD basınında çıkan haberlere tarafından bu dönüşüm çalışmalarını yürüten Scripps Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, laboratuvarda yaptıkları egzersiz sonucunda ‘D614G‘ ismini verdikleri bir mutasyonun, COVID-19 yüzeyindeki  ‘sivri uçların’ sayısını büyük oranda artırdığını gözlemledi. Araştırmayı yürüten ekibin lideri Hyeryun Choe, kullandıkları hücresel kültür sisteminde D614G isimli mutasyona uğramış virüslerin, mutasyona sahip olmayan virüslere tarafından daha bulaşıcı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Virüse ‘taç’ şeklinde bir görünüm veren sivri uçların, virüsün insan hücrelerin tutunması işlevine sahip olduğunu gösteren uzmanlar, virüsün geçirdiği D614G mutasyonu sebebiyle bu sivri uçların sayısının ve sıklığının 4 veya 5 kat artmış olduğunu belirtti.

D614G mutasyonu, mayıs ayında koronavirüsün %70’inde saptandı:

koronavirüs

Scripps Araştırma Enstitüsü Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü yöneticilerinden biri olan Michael Farzan, D614G mutasyonunun insan vücudunda ‘bel kemiğine’ daha çok elastikiyet sağladığını ve bu esnekliğin virüse hücreler aralarında yolculuk ederken daha pozitif hayatta kalma şansı tanıdığını açıkladı. Açıklanan bu bulguların yanı sıra D614G mutasyonlu koronavirüse sahip olan şahısların, öteki hastalara tarafından COVID-19’u daha ağır geçirdiğine dair bir data demin elde edilemedi.

Dünya çapında salgın virüs örneklerinin kalıtımsal çalışması için havuz niteliği içeren GenBank‘in verilerine göre şubat ayında hiçbir koronavirüs örneğinde bulunmayan bu değişim, mart ayındaki örneklerin %25‘inde, mayıs ayındaki örneklerinse %70‘inde tespit edildi.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir