Anasayfa / Genel / Koronavirüste En Tehlikesiz Ülkeler Haritası Hazırlandı: Türkiye Ne Durumda?

Koronavirüste En Tehlikesiz Ülkeler Haritası Hazırlandı: Türkiye Ne Durumda?

Çin Halk Müziği Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan daha sonra bütün dünyaya yayılan ve şu asıl kadar 400.792 kişinin ölümüne niçin olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) devam ederken, Deep Knowledge Group isimli konsorsiyumun hazırladığı detaylı analiz kamuoyunun gündemine oturdu. Sivil toplum kuruluşları ile birlikte ticari işletme ve şirketlerin dahil olduğu ve yapay akıl, yatırım teknolojileri, finans teknolojileri ve ilaç sektörü alanında çalışmalarını sürdüren Deep Knowledge Group, bambaşka parametreler ve veriler yoluyla ‘koronavirüste en güvenli ülkeler’ listesi hazırladı.

Hazırlanan risk haritasında Türkiye yeşil renkle, “Tehlikesiz ülke” olarak gösterilirken, özellikle Afrika kıtası ile Güney Amerika ülkelerinin tehlike altında olduğu görüldü. Rapor 3 Haziran 2020 ’de tamamlandı ve 130 farklı parametreye dayandırıldı. Raporda 11.400 verinin tasniflendiği açıklanırken, ‘karantinanın verimliliği, takip ve müdahale, sağlık sisteminin hazırlığı, bölgenin dayanıklılığı, acil duruma hazır olma ve hükümetin etkisi’ altı başlık altındaki ayrıntı ve veriler değerlendirildi.

En güvenli İsviçre, Türkiye 37’nci sırada

Harita

Türkiye ’nin yer aldığı ikinci kategoride Kuveyt, İzlanda, Bahreyn, Finlandiya, Lüksemburg, Katar, Liechtenstein, Polonya, Litvanya, Malezya, Letonya, Slovenya, Umman, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, İrlanda, Gürcistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yer aldı. Deep Knowledge Ventures önderliğinde oluşturulan konsorsiyumun hazırladığı 250 sayfalık raporda en tehlikesiz ülke İsviçre oldu. Risk analizi ve değerlendirmesinin kapsamlı bir şekilde yapıldığı araştırmada İsviçre ’nin peşinde Almanya, İsrail, Singapur, Japonya, Avusturya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore geliyor.

İncelenen ülkeler ve veriler aralarında koronavirüs salgınına aleyhinde en tehlikeli 10 ülke ise Bahamalar, Laos, Kamboçya, Endonezya, Peru, Paraguay, Honduras, Cezayir, Fas, Brezilya ve Panama olarak gösterildi. Hazırlanan piramitte Türkiye ikinci katta yer aldı. Türkiye ’nin yer aldığı alan, en tehlikesiz ülkelerin derhal altında konumlandı. Türkiye ’nin aşağı bulunan ülkeler aralarında İspanya (45), Portekiz (46), İtalya (53), Hindistan (56), ABD (58), Fransa (60), Rusya (61), İsveç (65), Birleşmiş Krallık (68), İran (73) ve Belçika (78) gibi ülkeler yer aldı.

Koronavirüs

Türkiye kümülatif olarak 556 puan alırken; karantina uygulamasının etkisine 114 puan, hükümetin risk yönetiminde etkisine 126 puan, COVID-19 ’un peşine düşüp takip sürecine 93 puan, ülkenin afiyet sisteminin COVID-19 ’a hazırlığına 63 puan, Türkiye ’nin bulunduğu bölgenin COVID-19 ’a aleyhinde dayanıklılığına 81 puan ve ivedi durumlara hazırlık kategorisine de 79 puan verildi.

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir