Anasayfa / Genel / Koronavirüs Tespiti İçin Yerli Termal Kamera Çalışmalarına Başlandı

Koronavirüs Tespiti İçin Yerli Termal Kamera Çalışmalarına Başlandı

Dünyada koronavirüs salgınının etkileri sürerken her gün böylece fazla yeni egzersiz başlatılıyor. Bu defa haber Türkiye ’den geldi. Virüsün tespitinde kullanılmak üzere yerli bir termal kameranın geliştirme çalışmalarına başlandığı söylendi. TÜBİTAK ’ın açmış olduğu ‘COVID-19 ile Mücadeleye Yönelik Çağrı’ya yaklaşık 450 proje başvurusu yapıldı ve değerlendirme sonrası farklı alanlara yönlendirilmiş konularda 35 projenin desteklenmesine karar verildi.

Büyütech isimli Ar-Ge firması da desteklenecek firmalardan bir tanesine oldu. Firmanın proje zarfında yüksek çözünürlüklü, hassasiyetli, doğruluklu ölçüm yapabilen, termal ve bayağı kamera görüntüsünü aynı anda analiz edebilen, karar verebilen ve yetkilileri otomatik olarak uyarabilen bir kamera sistemi tasarlayacağı açıklandı. Firma hem bu yeni ürünün prototipini 3 ay içinde tamamlayacağını ve 5 ay içinde de süratli üretime geçebileceğini bildirdi.

Toplumsal alanda daha fazla sayıda alev ölçümü yapılabilecek:

termal kamera

Büyütech kadar yapılan açıklamada, şirketin kurulduğu yıl olan 2011 yılından bu yandan Türkiye ’de eksikliği görülen kamera teknolojileri ve bakış işleme alanında yenilikçi çalışmalar geliştirerek ülke namına önemli işleri başardığı iletildi. Şirket adına değerlendirmeyi aktaran Ömer Orkun Düztaş, “El terminalleriyle alev ölçümü yapılması, tehlikeli gruplarla yakın temasta bulunulması sebebiyle ölçüm yapan personelin sağlığını da riske atıyor. Sivil alanda geliştirilen termal kamera çözümlerinin yurt dışı kaynaklı olması, bizi bu alanda bir çözüm geliştirmeye itti” sözlerini kullandı.

Şirket, toplumsal alanlarda otomatik şekilde ateş ölçebilecek, termal ve olağan kameraların teknik avantajlarını bir araya getirerek salgınla mücadelede üst düzey bir çözüm ilerletmek için çalıştıklarını da aktardı. Projenin sonuçlanması hâlinde havaalanı, otogar, okul, hastane gibi insan yoğunluğunun ve trafiğin fazla olduğu toplumsal alanlarda hemen olan olarak alıngan otomatik ateş ölçümü yapılabilmesinin mümkün olacağı söylendi. Büyütech, geliştirilecek ürünün düşük maliyetli olmasının planlandığını da açıklamalarına ekledi.

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12 Pro'da 5G ile Çalıştığında Çok Sıkıntı Çıkaracak Bir Batarya Sorunu Keşfedildi

iPhone 12 Pro’da 5G ile Çalıştığında Çok Sıkıntı Çıkaracak Bir Batarya Sorunu Keşfedildi

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı iPhone 12 serisi şu sıralar en fazla konuşulan konular arasında olmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir