Anasayfa / Genel / Koronavirüs Tedavisinde Kullanılabilecek Yeni Bir İlaç Keşfedildi

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılabilecek Yeni Bir İlaç Keşfedildi

Koronavirüs salgınıyla uğraş dahilinde bütün dünyada yürütülen aşı ve hap çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Güncel olarak 437 binden pozitif insanın hayatına mal olan koronavirüs, etkilerini bütün dünyada devam ettiriyor. Bugün son olarak koronavirüs aşısıyla alakalı AstraZeneca firmasının CEO’su Pascal Soriot bazı açıklamalarda bulunmuştu. Pascal Soriot, 1 sene baştan başa tesir göstermesini bekledikleri aşının 2 euroya satılacağını söylemişti. 

Bugün İngiltere‘de koronavirüs ilacı keşfetmeye karşın yapılan araştırmada yeni bir ilacın COVID-19 hastalarının tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıktı. Gelen bilgilere göre uzmanlar, düşük dozlu steroid tedavisinin koronavirüsle verilen savaşta büyük bir rol oynayabileceğini belirtti. Oxford Üniversitesi liderliğinde yapılan hap araştırması sonucunda ‘deksametazon’ isimli bu ilacın, solunum cihazına tabi hastalarda ölüm riskini üçte bir azalttığı gözlemlendi. 

Tedavinin en başında ‘deksametazon’ kullanılsaydı, İngiltere’de 5 bin kişinin hayatı kurtulabilirdi:

Koronavirüs deksametazon

Uzmanların açıkladığı bilgilere tarafından deksametazon, salgının başladığı tarihten bu yana İngiltere’de mevcuttu ve bu hap daha erken keşfedilip hastalar üzerinde kullanılabilseydi İngiltere’de 5 bin kişi COVID-19’u atlatabilirdi. Ayrıca ilacın erişilebilirliği ve ucuzluğu sebebiyle yoksul ülkelerde koronavirüsle mücadelede epeyce yardımsever olabileceği düşünülüyor. Yüksek risk grubundaki hastalara etki eden deksametazon, koronavirüsle baş etmeye çalışırken zayıflayan bağışıklık sisteminde oluşan hasarın bir kısmını da engelleyebiliyor.

Yapılan deksametazon denemelerinde hastanede koronavirüs tedavisi görebilen 2.000 hastaya bu hap verildi ve sonuçlar ilacı almayan 4.000 hastanın verileriyle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlarda deksametazon verilen, solunum cihazına alt hastaların ölüm riski, %40’tan %28’e geriledi. Uzmanlar deksametazon’un COVID-19 hastalığında vefat riskini azaltabilen ilk hap olduğunu belirtiyor. Araştırma heyetinin başkanı Prof. Peter Horby, “Bu, şimdiye kadar vefat oranını azaltan tek hap. Vefat oranını önemli ölçüde azaltıyor. Bu, büyük bir sonuç” ifadelerini kullandı lakin ara sıra vücut, bu ilaca karşısında aşırı tepki verebiliyor ve bu tepkiye ‘sitokin fırtınası’ adı veriliyor. Uzmanlar bu sitokin fırtınasının ölümle sonuçlanabileceği konusunda da uyarıyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir