Anasayfa / Genel / Koronavirüs Salgını Nedeniyle Otellerin de Sistemi Tamamen Değişecek

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Otellerin de Sistemi Tamamen Değişecek

Çin Irk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyaya yayılan ve şu ana değin toplam 430.694 kişinin ölümüne niçin olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) birçok alanda teknik değişimlere de neden olacak gibi görünüyor. Küresel salgın seyahatleri bir süreliğine durdurmuş olabilir oysa bunun sonsuza değin sürmeyeceğini varsayım edebiliriz.

Otel tasarımcıları ve mimarları, bu salgının ışığında turizm sektöründe otellerin gelecekteki alabileceği biçimler üzerine düşünmeye başladılar bile. Üzerinde çalıştıkları projeleri her tarafta değerlendirmeye başlayan ve hatta yeni tasarımlar üstünde de çalışmaya başlayan tasarımcı ve mimarlar, temassız sistemler ve sosyal mesafeye odaklanıyorlar. Yeni otellerdeki görüşme salonları, lobiler, konuk odaları ve hatta gıda ve içecek seçenekleri konusunda bile yenilikler görebiliriz.

Oyunun yeni adı ‘esneklik’

Otel mimarisi

İç mimarlara kadar koronavirüs salgınıyla birlikte oyunun yeni adı ‘esneklik‘ oldu. Tasarımcılar, millet sağlığı gerçeklerini misafirlerin ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda birleştirmeye çalışıyorlar. Bu konseptler şimdilik geleceğe dair olsa da, bulunacak bir aşı bile acilen yaşanan değişimlerin bir kısmını geri alamayacak gibi görünüyor. Sıhhat ve emniyet kavramlarının artık ortadan kaybolmayacağı düşünülüyor.

Örneğin artık resepsiyon bölgelerinin temassız deneyim için optimize edilmesi planlanıyor. ‘Check-in‘ teknolojilerinin misafirlerin telefonlarına entegre edileceği söyleniyor. Lobilerinse fazla işlevli bir şekilde bitmiş tasarlanacağı kaydediliyor. Lobi alanlarında ayrı oturma gruplarının konacağı ve bunların da hafif ve elastik olacağı belirtiliyor. Sosyal mesafeyi gözetmek için de lobi alanları ve ötesinde yeni işaretler konulması de planlanıyor.

Açık büfe

Bunun yanı sıra, davetli odalarında ‘temizlik algısı’nın da değişeceği kaydediliyor. Misafirlerin artık soracakları ilk sorunun ‘Benden önce burada kim kaldı?’ olacağını kaydeden tasarımcılar ve mimarlar, klinik bir görünüme neden olmadan temizliği vurgulamak gerektiğini düşünüyorlar. Bunun için daha pozitif sert yüzey ve daha az gözenekli yüzey olabileceği tasarlanıyor. Ayrıca otellerdeki yeni lükslerden biri de yüksek vasıflı hava filtreleme sistemi olacak. Yiyecek ve içecekler hususunda da artık büfe usulünün sonunun geldiği belirtiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

Özellikle pandeminin etkisi ile sahip olduğumuz bilgisayar ya da akıllı telefonların hayatımızdaki önemi arttı. Artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir