Anasayfa / Genel / Koronavirüs Döneminde Trafik Kazaları Daha Ölümcül Hâle Geldi

Koronavirüs Döneminde Trafik Kazaları Daha Ölümcül Hâle Geldi

Koronavirüs salgını, çabuk gezegenin dört bir yanına yayıldı. İnsanların önemli bir kısmı evlerinden çıkmamayı tercih etti. İnsanların bir kısmıysa ya işleri gereği veya özel nedenlerden nedeniyle bu süreçte sokaklarda bulundu.

Yolların anlamsız olması, insanları da daha hızlı gitmeye teşvik etti. Bu durumun olumsuz sonuçlarından biri olarak yaşanan kazaların ölümcüllük oranları yükselme gösterdi. Yükselme oranı bazı yerlerde 5 katına yaklaştı.

Abes yollar sürat yapmaya yöneltiyor:

boş yol

Reuters kadar yapılan analizler, yolları anlamsız görüp hızlananların yürek parçalayıcı sonlarla karşılaştıklarını oldukça net bir şekilde ortaya koydu. Mukayese rakamlarıysa hiç de küçük sayılamayacak artışlarla doymuş.

New York kentinde yaşanan kazalarda ölüm oranı, geçen yılın nisan ayına kıyasla %167 çoğaltma gösterdi. Chicago ’da bu oran %292 oldu. Boston ’da da artma %65 olarak rakamlara yansıdı. İspanya ’da Madrid ’de yaşanan kazalardaysa vefat oranı tam %470 daha fazla oldu.

ABD Milli Emniyet Konseyi de yaptığı bir açıklamada, halk müziği yollara daha az çıkmasına rağmen bu dönemde gidilen mesafe başına ölüm oranının %37 çoğalma gösterdiğini ifade etmişti. Açıklamada, insanların evlerinde olmaları nedeniyle yolların manâsız olmasının ve yapılan yol kontrolü uygulamalarının azaltılmasının insanları daha tehlikeli vasıta göstermek konusunda cesaretlendirdiği ifade edildi.

Sürat, kimsenin dostu değildir:

trafik

Yollara meydana çıkan araç ve birey sayısında manâlı bir azalma olması, çoğunlukla trafik kazalarında yaşanan ölümlerin sayısını azalttı. gerçi kazaların ölümlü olma ihtimali büyük çoğaltma gösterdi. 1.000 kaza başına ortalamada 1,2 olan ölüm oranı bu dönemde 3,2 ’ye yükseldi.

Her ne dek yolları manâsız gördüğümüzde “Bir şey olmaz” diyerek sürat yapmayı düşünüyor olsak da fazla süratli gitmek tehlikesiz değildir. En ufak bir dikkatsizlikte araçlar yoldan çıkabilir, önemli kazalar yaşanabilir. Hâliyle yollarda kurallara alıntı yapmak en iyi karar olacaktır. 

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir