Anasayfa / Genel / Koronavirüs, Belirti Göstermeyen Hastalara da Zarar Verebilir

Koronavirüs, Belirti Göstermeyen Hastalara da Zarar Verebilir

Koronavirüs pandemisinin bu kadar çabuk yayılmasının ardında öyle çok sebep var. Virüsü yeteri kadar önemsemeyen insanların tutumu bu konuda başrol oynarken, COVID-19 ’un yapısı ve belirtileri de kayda değer etmen olarak uyarı çekiyor. Yapılan araştırmalara göre pek fazla birey vücudunda COVID-19 bulundursa da belirti göstermediği için hastalığı diğer insanlara yaymaya devam ediyor. 

Dünya Sıhhat Örgütü, koronavirüse yakalansa da herhangi bir semptom göstermeyen hastalar hakkında tanımlama yaptı. Bu açıklamaya kadar, hastalar asemptomatik olsa da başka insanlara virüs yaymaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara kadar COVID-19 ’a yakalanan, ama enfeksiyona dair bir belirtisi bulunmayan hastaların vücudunda virüsün çoğalmaya devam ettiği ve bu hastaların bağışıklık sistemine hafif de olsa hasar verdiği keşfedildi.

Salgının da başlangıç noktası olan Wuhan ’da bir ilan yayınlayan araştırmacılar, asemptomatik enfeksiyonlarda virüsün bağışıklık sistemine daha az hasar verdiğini açıkladı. Asemptomatik hastalarım semptomatiklere göre daha eksik karaciğer yaralanması ve daha seri akciğer iyileşmesi gösterdiğini söyleyen araştırmacılar, buna karşın asemptomatik hastalarda da virüsün kayıtlı bir dereceye değin çoğaldığını ve zarara yol açtığını bildirdiler.

Bilhassa vaka sayısının süratli yükselişte olduğu bölgelerde fazla fazla olduğu düşünülen asemptomatik hastalar, virüsün zarar vereceği kişilere ulaşımında da kilit rol oynuyor. 

Ne yapmamız gerekiyor?

Sahiden bu konuda önlem çok net. Sosyal mesafeye uyup bireysel hijyene dikkat etmek. Kabul etmeliyiz ama hepimiz birer COVID-19 taşıyıcısı olabiliriz. Ola Ki bizim bağışıklık sistemimiz bu hastalıkla baş edebiliyor olabilir, oysa farkında olmadan sevdiğimiz insanlara bu virüsü taşıyabiliriz. Bu sebeple zoraki kalmadıkça dışarı çıkmayacağımız gibi dışarı çıktığımızda da her türlü önlemi almalıyız. Bu önlemlerin başında ise kişisel mesafe ve maske kullanımı geliyor. 

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir