Anasayfa / Genel / Kısmi Ay Tutulmasına Sahne Olacak Çilek Ayı, Bu Gece Türkiye’den Gözlemlenebilecek

Kısmi Ay Tutulmasına Sahne Olacak Çilek Ayı, Bu Gece Türkiye’den Gözlemlenebilecek

Haziran ayında gerçekleşen dolunay, ABD ’deki çilek hasadına denk gelmesinden nedeniyle “Çilek Ayı” ismiyle anılıyor. Dolunayın mevsime göre isimlendirme, Amerikan yerlilerine kadar eskiye uzanan bir gelenek fakat bu astronomi olayının dünyanın öbür yerlerinde değişik adlarla anıldığını da belirtelim.

Amerikalılar tarafından Çilek Ayı olarak isimlendirilen durum, bir takım ülkelerde Gül Ayı, Kan Ayı ya da Sıcak Ayı olarak isimlendiriliyor ve bu durum, bu gece Türkiye’den de gözlenebilecek.

çilek ayı

BBC Türkçe ’nin aktardığı bilgilere göre, dolunay esnasında yaşanması beklenen kısmi Ay tutulması, hava koşullarının elverişli olduğu takdirde Türkiye ’den de görülebilecek. Türkiye’de tutulmanın saat 20.45′te başlaması, 22.24‘te ise en belirgin haline gelmesi bekleniyor.

Kısmi Ay tutulmasının ülkemizin yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya ’nın büyük bir bölümünden de takip edilebileceği bildirildi. Türkiye saati ile 00.04 ’te sona erecek tutulma sırasında Ay’ın yüzde 57’lik bir bölümünün Dünya’nın gölgesine girmesi bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir