Anasayfa / Genel / Karbondioksit Emisyonunu Tersine Çevirmek İçin Yeni Bir Yöntem Önerildi

Karbondioksit Emisyonunu Tersine Çevirmek İçin Yeni Bir Yöntem Önerildi

Bilim insanları, iklim değişikliğinin etkilerini tersine döndürmek için yeni bir yöntem üstünde çalışıyorlar. Project Vesta isimli kâr amacı gütmeyen kuruluştan bilim insanları, kumsalların üstünde yer alacak ve okyanus dalgalarının parçalaması öngörülen olivin ismi bahşedilen yeşil bir mineralin, iklim değişikliğinin etkilerini aksine çevirmeye muavin olacağını söylüyorlar. 

Havadaki karbondioksiti depolayabilen olivin mineraliyle yapılacak alıştırma hakkında izah etme yapan Project Vesta Genel Müdürü Tom Green, “Vizyonumuz, trilyonlarca ton karbondioksiti kayaya çevirerek iklim değişikliğini aksine çevirmek” dedi. 

olivin

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanların fikri, aslında jeolojik süre içinde doğal bir şekilde gerçekleşen bir süreci süratli gitmek. Bu doğal sürecin başlangıcında olivinin yanı sıra deniz kabukluları ve denizlerde yaşayan organizmalar da sürecin kayda değer bir parçasını oluşturuyor.

Volkanik kayalar üzerinde yağmur yağdığında bu kayalar çözülüyor. Çözülen kayalar atmosferdeki karbondioksitin suya karbondioksit veya bikarbonat olarak çekilmesini sağlayan kimyasal bir reaksiyonu tetikliyor. 

olivin

Project Vesta ’dan bilim insanlarının fikri, olivini öğüterek okyanus dalgalarının parçalayabileceği plajlara yaymak. Plajlarda yayılacak olivin okyanus dalgaları kadar parçalanarak yukarıda bahsettiğimiz reaksiyonun başlamasına niçin olacak. 

Okyanus ve denizlerde bulunan organizmalar yukarıda bahsettiğimiz reaksiyon sonucu deniz suyuna karışan karbondioksiti fotosentez gerçekleştirmek için kullanırken, bikarbonat da deniz kabukluları göre kabuk oluşturmak için kullanılıyor. 

olivin

Yapılan çalışmalar, bu organizmaların okyanuslarda büyüyen karbonu tüketmek için daha pozitif çalıştığını gösteriyor. böylece havadaki karbondioksitin kimyasal bir reaksiyonla deniz suyuna karıştırılması iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasını ve hatta ölçeğine alt olmakla beraber etkilerinin tersine çevrilmesine niçin olabilir.

Project Vesta, toksik olmayan bileşikler içeren bu doğal süreci hızlandırdığı için olivinin karbon yakalaması hakkında çalışmalarını uzun bir zamandır yapıyor. Olivinin kullanılmasıyla ilgili Project Vesta ’dan yapılan açıklamada, denizlerin sadece yüzde 2 ’sinin kıyısına olivin yayılmasının tüm bir yıl her tarafında insan faaliyeti sonucunda ortaya çıkan karbon emisyonun büyük bir kısmının yakalanabileceği açıklandı. 

Hakkında admin

Check Also

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi'nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

28 Yıldır Okuyucularıyla Buluşan Optimum Dergisi’nin Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne (EMK) bağlı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir