Anasayfa / Genel / Joker Filminden Akıllara Kazınan 15 Sahne

Joker Filminden Akıllara Kazınan 15 Sahne

Joker, çoğu insanın beklediğinden fazla bambaşka bir film olsa da 1.074 milyar dolarlık gişe hasılatı ile büyük bir başarı yakaladı. Bu başarıya karşın birçok tartışmaya da sebep oldu. Çünkü Heath Ledger ile özdeşleşen Joker karakterinden çok bambaşka ve fiilen bi öyle da rahatsız edici bir Joker hikayesi izledik. Acı ve yalnızlıkla boğuşan Arthur Fleck ve onu görmezden gelen Gotham şehrinin karanlık hikayesi. 

Joaquin Phoenix’in müthiş performansı ile Joker karakterine oldukça farklı ve cesur bir görüntü getirdi. Arthur Fleck ’in nasıl Joker olduğunu, bu sürecin ruhsal ve somut sebeplerini izlediğimiz film oldukça çarpıcı sahneler ve repliklerle Joker karakteriyle daha pozitif empati kurduk. Filmin insanı içine çeken yapısı sayesinde bu etkileyici hikayeden çoğu anekdot, çoğu sahne ve olay akıllarda yer ediniyor. Biz de Joker izlemek isteyenleri tekrardan kurtaracak en iyi sahneleri derledik.

’ ’Gülüşümü affedin: Bir hastalığım var. ’ ’

Film de Arthur ’un gülüşünün sebebi olan rahatsızlık sahiden de var olan Psödobulbar tesir veya PBA hastalığıdır. Bu hastalık, insanların gülüşlerini kontrol edememesine ve artı gülmekten acı çekmesine sebep olur. Arthur Fleck karakteriyle söz konusu rahatsızlığın nasıl insanlardan uzaklaşmaya sebep olduğunu ve yalnızlaştırdığını da görüyoruz.

Joker ’in teftiş edemediği gülüşünden rahatsız olan insanlara verdiği kartta ise ’ ’Gülüşümü affedin: Bir hastalığım var.. ’ ’ yazan. Kartın peşinde ise ’ ’O anki ruh haline uymayan ani, sürekli ve teftiş edilemeyen gülmeye sebep olan bir rahatsızlık. Beyin hasarı ya da belli nörolojik hastalıkları olan insanlarda görülüyor ’ ’ Yani doğrusu Arthur, doğrusu bir işkence çekmekte, hem fiziksel hem de ruhsal olarak canı fazlasıyla yanmaktadır.

’ ’Bana mı öyle geliyor, yahut dünyanın çivisi mi çıkıyor? ’ ’

Batman filmlerinde Gotham şehrinin dejenere ve kötürüm bir halde olduğunu sıkça görmüşüzdür. Arthur ’un hikayesinde ise Gotham ’ın gerçekten çok daha kötü bir halde olduğunu ve insanların acımasızlığını görüyoruz. Şehrin Arthur üzerindeki etkileri onun Joker olmasında oldukça etkilidir.

Filmin hemen başında bir grup serseriden dayak yiyen Arthur psikologla olan konuşmasına bu cümleyle başlar. Doğrusu bu sahne, filmin devamında her şeyin nasıl kontrolden çıktığını izlediğimiz filmin bir özeti.

’ ’Dinlemiyorsun yok mi? ’ ’ 

Görmezden gelinme ve uyarı edilme Joker filmindeki en güçlü temadır. Arthur zor durumda ve yardıma ihtiyacı olan bir insandır. İnsanlar ise onu görmez, dinlemez, umursamazlar.

Psikologla olan sohbetlerinden birinde Arthur bir şey anlatırken psikolog diğer bir konuyla lafını keser. Arthur ise Psikoloğu şu sözlerle eleştirir: “Dinlemiyorsun yok mi? Her hafta benzer soruları soruyorsun? İşin nasıl? Negatif düşüncelere kapılıyor musun? Tek düşündüğüm negatif görüşler lakin sen yine de dinlemiyorsun” der. Filmin devamında ise Arthur ’un Gotham şehrinin ve insanların dikkatini çekmek için neler yapabileceğine şahit oluyoruz.

‘ ’Maskenin arkasına saklanan biri… ’’

Joker filminde Thomas Wayne, Batman filmlerinde izlediğimiz gibi kendini Gotham ’a adamış bir meslek adamından fazla daha farklıdır. Fakirleri ve mağdur durumda olanları o kadar önemsemeyen bir belediye başkan adayı olarak görülür. Arthur ’un metro da üç Wayne Holding çalışanını öldürmesinden sonradan Wayne bir televizyon programına çıkar. Çalışanlarını öldüren kişiyi yani Arthur ’u palyaço maskesinin arkasına gizlenen bir ürkek olarak tanımlar. Başarılı insanların başarısız korkakları defalarca bir palyaço olarak göreceğini söyler.

’ ’İnsanlar ayrım etmeye başladı ’ ’

Metroda üç kişiyi öldürdükten sonradan cinayetlerin uyarı çektiğini görebilen Arthur kendine yeni bir niyet edinmiş gibi hisseder ve ayrım edilmenin verdiği mutluluğu yaşar. Keza bu eylemi şehirdeki öteki devasız ve dışlanmış insanlara ilham veriyor gibi görünür. Psikologla olan görüşmelerinden birinde düne kadar kimsenin onu fark etmediğini ama artık insanların ayrım etmeye başladıklarını söyler.

Filmde şehvetli bir ilişkiye girdiği komşusu Sophia, sokakta yürürken gördükleri gazetedeki haber üstüne ’ ’Bence bunu yapan bir kahraman. ’ ’ der. Hemencecik arkasından ise palyaço maskeli bir insan taksiyle geçer. Arthur ayrım edilmenin de ötesinde bir devrimin sembolü almak üzeredir.

Joker’in karalama defteri: Unuttuğu geçmişin katiyen geçmediğini bildiren cümleler:

Joker-1

Arthur ’un günlüğünde bulunan espriler ve karalamalar doğrusu Joker ’in zihninde bir gezi gibidir. Komedyen olma hayalini başaramamış olmasının sebebi Arthur ’un rahatsız edici mizah anlayışının öteki insanlardan epeyce ayrı olmasıdır. 

Arthur ’un günlüğüne gördüğümüz hemen her karede ise bu cümleyi görürüz. Bu onun aralıksız etrafında dolandığı bir fikirdir. İçinde bulunduğu durumdan ve yaşantısından ne dek mutsuz olduğunu dile getiren bu tümce aynı zaman da fazla daha büyük bir amacın parçası olduğuna inancını da gösteriyor.

’ ’Beş para etmez hayatımda bir dakika bile mutlu olmadım. ’’

Arthur yaşadığı tüm sorunlara rağmen, insanların istediği gibi olmaya çalışır. Biraz yakışıklı olmayı, insanları güldürebilmeyi, dürüst sosyal ilişkiler kurmayı amaçlar. Oysa keza psikolojik sorunları ayrıca de PBA hastalığından kaynaklı bu konularda epeyce başarısızdır. 

Hastanede annesiyle konuşurken bir itirafta bulunur. Joker hayatı baştan başa aralıksız gülmesine ve tek amacı da insanları güldürmek olmasına karşın hiç mutlu olmamış bir palyaçodur.

’ ’Eskiden hayatımın bir trajedi olduğunu düşünürdüm… ’ ’

joker-3

Arthur Her ne değin dünyaya ve insanlara neşe katmak istese de insanlar bunu ondan istemiyor. Bu da Arthur ’un hayatının trajedisinin bir başka boyutu olarak önümüze çıkar. Bu olumlu bakış açısını korumak için uğraş etse de üstüne yığılan sorunlarla ba ederken bu epeyce zor bir hal alır.

Hastanedeki sahnenin devamında annesini öldürmeden derhal önce ise Arthur bu çıkarımı dillendirir: ’ ’Eskiden hayatımın bir facia olduğuna inanırdım ama bundan böyle farkındayım kolay bir komediden ibaretmiş. ’ ’

’ ’Adın Arthur, yok mi? ’ ’

Hayatında her şey fena gitmesine karşın Arthur Sophie ile tanışır. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da başarısız olan Arthur büyüyen deliliğiyle birlikte kontrolü ayrıntılarıyla kaybetmeye başladığında Sophie ’nin evine girer. Salonda otururken Sophie gelir ve bu soruyu sorar. ’ ’Ne işin var burada? Yanlış dairedesin. Adın Arthur, Değil mi? ’ ’ 

Replik fazla etkili değil gibi gözükse de biz bu sahnede Arthur ’un içinde bulunduğu tek mutlu ilişkinin, onun kafasının içinde olduğunu ve kendi düş dünyasında bir aşk yaşadığını anlıyoruz.

’ ’Sizce de hoş yok mi? ’ ’

D.C. evreninden bildiğimiz Joker tam bir anarşist olsa da bu filmde Arthur Çok bambaşka bir fena adam imajı yaratıyor. Sahiden acı içinde ve yalnız bir adam olsa da kendi zor eylemleri ile Gotham ’ın devasız ve dışlanmış insanlarına ilham oluyor. 

Bir devir sembolü olduktan daha sonra tutuklu halde polis aracında sırası gelmişken sebep olduğu kaosu ve yıkımı görür görmez mutlulukla polislere bu soruyu sorar. Arthur sebep olduğu ve yarattığı şeyle gurur duymaktadır.

’ ’Akıl hastalığının en kötü yanı… ’ ’

joker-2

Joker filmi zihinsel sağlık durumunun etkisi ve insanların bu duruma verdikleri tepkileri yüzümüze çarpan bir yapımdır. Arthur önemli bir fikir hastalığına sahip olmasına karşın ırk onu görmezden kazanç ve önemsemez. Günlüğünde ise bir karalama özellikle dikkat çekicidir: “Akıl hastalığına sahip olmanın en fena yanı, insanların sözde yokmuş gibi davranmanızı beklemesidir.”

’ ’Siz insanların sorunu ne? ’ ’

Joker filminin temeli insanların Arthur ’u kabul etmemesi ve sevimsiz yaklaşımları üstüne kuruludur. Joker ’i yaratan insanların kendisidir ve Arthur ’a yalnızca elde etmek düşmüştür. Zaten insanlardan beklediği alaka ve alakayı göremeyen Arthur annesinden ,Thomas Wayne ’in babası olduğunu öğrendiğinde onunla tanışmak için bir fırsat yaratır.

Aleyhinde karşıya geldiklerinde ise sohbet Arthur ’un umduğu gibi gitmez ve Thomas bunun bir yalan, annesinin bir deli Arthur ’un ise evlatlık olduğunu söyler. Hayatı en ince ayrıntısına kadar daha aşağı üstteki olan Arthur ise dayanamaz ve isyan eder.

’ ’Sen anlamazsın. ’ ’

Arthur ’un hikayesi ilerledikçe film sürekli olarak realite algısıyla oynar. Arthur ’un zihnindeki kimi şeylerin reel, gerçek olduğunu düşündüğümüz kimi şeylerin ise bir düş ürünü olduğunu görürüz. Bu dinamik, her şeyin Arthur ’un kafasındaki bir şaka olarak ibaret olabileceği fikrini de yaratır.

Sokaktaki isyanlarda bir lider gibi halkını selamlayan Arthur son sahnede Arkham Us Hastanesi ’nde doktorla görüşmedeyken aklına gelen bir şakaya güler. Hekim ne olduğunu sorduğunda ise Arthur bu cevabı verir. Haksız da sayılmaz onu anlayabilmek doğrusu epeyce zor.

’ ’Beni Joker olarak tanıtır mısın? ’ ’

Arthur, Murray Franklin ’in şovuna çıkmak için kuliste beklerken Franklin kazanç. Franklin ’den Arthur ’u Joker olarak izleyicilere tanıtmasını ister. Çizgi romanlarda karakterin hileli doğasına atıfta bulunmak için kullanılan bu isim, filmde kendisine edilen hakareti unvan olarak seçen Arthur ’la bambaşka bir amaç kazanır. İnsanlar kadar bayağı olmadığı için dışlanan ve kabul görmeyen Arthur, bu unvanı kabul ederek fiilen normal olmaya çalışmaktan vazgeçer ve olduğu şeyle barışır. 

’ ’Yargı ettiğini bulursun! ’ ’

Arthur, kendisiyle dalga geçen Murray Franklin ’in şovuna eğlence edildiğinde, bunu hem Joker olarak duyuru edilerek toplumun dikkatini çekmek ayrıca de olduğu şeyden toplumu sorumluluk sahibi tutmak için kabul eder.

Programda metrodaki üç kişiyi öldürdüğünü açıklamasından sonra stüdyo gittikçe gerilir. Murray Arthur ’u susturmak istediğinde ise Arthur son bir espri yapar: ’ ’Düşünce sağlığı uygun olmayan yalnız birini ona çöp gibi davranıp dışlayan bir toplum ile karşısında karşıya getirirsen eline ne geçer? Ne geçeceğini söyleyeyim. Yargı ettiğini bulursun! ’ ’ bu son espriden sonradan Arthur silahını çıkartır ve Murray Franklin ’i suratında vurur.

Joker’in akıllara kazınan sahnelerini ve sözlerini derlediğimiz listemizin sonuna geldik. Sizin aklınıza kazınan diğer bir replik veya sahne varsa yorum yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir