Anasayfa / Genel / Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Marmara Kıyıları Tsunami Potansiyeli Taşıyor

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Marmara Kıyıları Tsunami Potansiyeli Taşıyor

Marmara Bölgesi ’nde meydana gelecek mümkün zelzele, İstanbulluları huzursuz etmeye devam ediyor. Deprem konusunda tedirginlik devam ederken uzmanlar, muhtemel bir depremi en düşük hasarla nasıl atlatabileceğimizi açıklamaya devam ediyorlar.

Haber Global kanalında bir programa katılan jeoloji uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bir seyircinin sorduğu “İstanbul Maltepe ’de yaşayanlar olası büyük bir depremde tsunamiden korkmalı mı?”sorusunu cevaben, Marmara Bölgesi’nde meydana gelebilecek bir depremin arkasında tsunami potansiyeli olduğunu söyledi.

Marmara’da gerçekleşecek olası bir tsunami, okyanustakiler dek büyük olmayacak

İstanbul Marmara Tsunami

Kendisinin ayrıca yer sarsıntısı hem de tsunami uzmanı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy, tsunami konusunda uluslararası bir ekibinde parçası olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Ersoy, hem Marmara kıyılarını hem de Türkiye kıyılarını kazdıklarını, Marmara kıyılarında son 3 bin sene içinde 25 ’cilt fazla tsunami izi bulduklarını açıklama etti. Son olarak 1894 ’te Marmara ’da bir tsunami gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Ersoy, böylece Marmara kıyılarının tsunami potansiyeli taşıdığını söyleyebileceklerini belirtti. 

Prof.Dr.Şükrü Ersoy, Marmara ’da meydana gelebilecek bir tsunaminin, okyanuslarda meydana gelen tsunamiler değin büyük olmayacağını söyledi. Prof. Dr. Ersoy, “Azami 3 metre lakin 1 metrelik su bile öldürücüdür. Çünkü o dalgalar peş peşe gelen dalgalardır. Sahilde 100 metre, 200 metre bile girse geri çekildiğinde ayrıca hem gelirken ayrıca çekilirken fazla fazla zarar verebilir. Tsunami dalgaları gizli kanallara girdiğinde mevcuttan daha yükseğe çıkabilir. Marmara ’daki bir tsunami Eyüp ’e bile gidebilir” dedi.

İstanbul Marmara Tsunami

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nin İstanbul ’da meydana gelebilecek bir tsunami için 50 ’ye yakın senaryosu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İBB ’nin Marmara ’nın neresinde tsunami olursa, hangi yere, kaç dakikada ne kadar yükseklikte dalga kazanç şeklinde senaryoları olduğunu söyledi. 

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir