Anasayfa / Genel / Japonya ’da Bir Şehirde Sokakta Yürürken Telefon Kullanmak Yasaklandı

Japonya ’da Bir Şehirde Sokakta Yürürken Telefon Kullanmak Yasaklandı

Sokaklarda sık sık elinde telefonlarla yürüyen ahali görüyoruz. Bazen yavaşlayıp yolu tıkadıklarında kızdığımız insanların ellerinde zeki telefonlar olduğunu ayrım ediyoruz. Trafikte araç kullananların telefon kullanmasıysa zaten yasaklanmış. 

Japonya ’da yer alan Yamato Belediye Meclisi ’nden geçen yeni yönetmeliğe göre artık belediye sınırları içerisinde şahısların sokakta yürürken telefonlarıyla ilgilenmesi bir kabahat olarak kabul ediliyor. Böylece insanların telefonlarına daha eksik odaklanmasının sağlanması hedefleniyor.

Cezası olmayan suç:

japonya

Kanagawa Bölgesi ’nde bulunan meclis toplantısında gerçekleştirilen oylamadan daha sonra kabul edilen yeni yönetmelikte, halka açık alanlarda zeki telefon kullanılması yasaklanmış olsa da bu kurala riayet etmeyenlere herhangi bir suç oluşturan uygulanmayacak.

Meclis kadar yapılan açıklamada, karar bir uçtan bir uca insanların ‘zeki telefonların hareket hâlindeyken kullanılmaması gerektiğini hatırlamalarının umulduğu’ açıklama edildi. Yani karar, yasaklama amacından çok sembolik bir karar oldu.

Yeni yönetmeliğe tarafından yayalar, açık alanlarda telefonlarını kullanacakları zaman yayalara ait trafiğini engellemeyecek bir noktada durmak zorunda. Bu kural; aralarında sokakların, parkların ve meydanların da bulunduğu bütün kamuya açık alanları kapsıyor.

Karar, araştırmalardan sonradan alındı:

japonya

Ocak ayında şehrin iki ayrı noktasında yapılan çalışmalarda, toplamda 6 bin yayanın davranışları incelendi. Bu çalışmalarda yayaların %12 ’lik bir kısmının yürürken akıllı telefonlarıyla ilgilendiği ortaya çıktı. 

Araştırmanın ardındaki meclis üyeleri göre hazırlanan yeni mevzuat tasarısı, 1 Haziran ’da meclise sunuldu. Yapılan oylamanın arkasında meclis bu muhabere kararı alırken ülkede bu yönde karar alan ilk yönetim oldu.

Jurnal yaşamlarımızda zeki telefonlarımız bundan böyle hemen hemen bir parçamız hâline geldi. Batı dünyasında yapılan araştırmalarda, insanların telefonlarını denetleme etme sürelerinin 2 dakikanın aşağı olduğu ortaya çıkmıştı. Hareket hâlindeyken telefonlarla ilgilenmek oldukça önemli sorunlar yaşanmasına niçin olabilir. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir