Anasayfa / Genel / ITT, Atık Plastik Şişelerden Maske Üretecek

ITT, Atık Plastik Şişelerden Maske Üretecek

Koronavirüs pandemisinin ilk günüden beri halkın sosyal mesafe ve karantina uygulamalarına büyük tepkiler vermesi ile gündeme gelen Hindistan’da yer alan Hindistan Teknoloji Enstitüsü ekibi, yüksek verimliliğe sahip maskeler için bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu.   

Ekip, elektro lif çekimi yöntemi yoluyla geliştirdikleri maske için atık plastik şişeleri kullanarak çevre kirliliği ve atıklar konusunda da bir adım atmış durumda. Araştırmacılar ilk olarak atık plastik şişeleri parçaladılar. Ardından ise parçaladıkları atık plastik şişeleri preslenmiş nano-fiber ve eritici madde aracılığıyla erittiler.  

ITT, atık plastik şişelerden maske üretecek:

 

Hindistan Teknoloji Enstitüsü ’nde egzersiz yürüten uzmanlardan Asistan Doçent Sumit Sinha Ray göre paylaşılan bilgilere göre, ITT (Hindistan Teknoloji Enstitüsü) ekibi N95 ve diğer medikal maskelerle eşdeğer filtreleme karşılayan maskeleri için farklı bir yönteme başvurdu. Takım kadar geliştirilen maskede nano boyutta tekstil olmayan ince bez dokusu elde etmek için atık plastik şişeler seçim edildi.  

Bu durumda aklınıza ilk gelen şeylerden biri de plastiğin başvuru için güvenli olup olmadığı konusu. Sumit Sinha Ray bu konuya da açıklık getiriyor. Kullanılan solüsyon ile yeni bir yapıya dönüşen atık plastik şişelerden elde edilen bu nano-fiber dokunun bakteri ve enfeksiyonlara sebep olan diğer bileşenlerin tamamından arındırıldığını ifade ediyor. Hatta Ray, geliştirilen bu maskelerin nefes alma konusundaki başarısının piyasada yer alan öteki çoğu maskeden daha iyi olduğunu bahis ediyor.  

Maskenin geliştirilmesinde atık plastik şişelerin tercih edilmesinin yalnızca çevre kirliliğine yok bununla beraber ekonomiye de katkısı olacağını bildiren Ray, kullandıkları araç gereç ve yöntem baştan sona maske üretim maliyetlerinin yarı yarıya azalacağını da iddialarına ekliyor.  

Hindistan Teknoloji Enstitüsü kadar geliştirilen bu maske hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.  

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir