Anasayfa / Genel / İthalatçı Garantisi Nedir, Tehlikesiz mi?

İthalatçı Garantisi Nedir, Tehlikesiz mi?

Ülkemizdeki firmalar, yurt dışından toptan, yerinde fiyata aldıkları elektronik aygıtları gümrükte ülkemizin üzerine kaydettirerek satıyor ve garantisini biz kullanıcılara kendisi sağlıyor. Bu işlemi sağlarken arabuluculuk görevini üstleniyorlar. Tüketicilerin ise merak ettiği konular; firmaların dağıtımı ve garanti kapsamları konusu.

Alışveriş yaparken çoğumuz güvende hissetmek ve ürünü teminat altına elde etmek isteriz. Şartların oluşmasını sağlamaksa yalnızca bizim elimizde değildir. Eğer ithalatçı firmanın verdiği ithalatçı garantisine güvenmiyorsanız bir takım alternatif seçenekler arayabilirsiniz. Bu haberimizde sizlere ithalatçı garantisiyle ilgili önemli noktalara değindik.

ithalatçı garantisi nedir?

İthalatçı garantisi nedir?

Ülkemizde üretilmeyen ya da az miktarda üretilen ürünleri yurt dışından ithal ederiz. Çoğunlukla bu ithalat işlerini bir aracı işyeri üstlenir. Işyeri, ürünün devlete ait firmasıyla anlaşmalı olur ve ülkedeki dağıtımını yapar. Bu kategorideki cihazları da küçük veya büyük ölçekteki şirketlerin yurt dışından getirip ülkemizde satarlar. Bu işi yapan büyük firmaların ürünlere uyguladığı garantiye ithalatçı garantisi denir.

Bu da şu anlama geliyor; aldığınız ürünü yetkili servise veremezsiniz. Yetkili servis bu durumu doğrudan üreticiden alınmadığı için kabul etmez. Kısıtlı şartlarda bir takım servis imkanları sunar oysa sizin için bu büyük ölçüde eksik kalacaktır. Bu ürünlerin ucuz olma hikayesi de tam olarak buradan gelir.

İthalatçı garantisi nedir?

Türkiye garantisi nedir?

Ülkemize, yurt dışarıda yapılmış çoğu elektronik aygıt girer. Bu cihazların imal yerleri ve bölüştürme firmasının ana merkezi yurt dışındadır. Bu ürünler gümrükten geçerek ülkemizdeki distribütör ve arabulucu mağazalardaki yerlerini alırlar. Ürünleri incelerken bazılarımızın dikkat ettiği hususlardan biri de Türkiye garantisi kapsamında olup olmadığıdır.

Dikkat etmeyenleriniz varsa bile bu yazımızdan sonradan ürünün özelliklerinden sonra öğrenmek isteyeceği birincil şeylerden biri ürünün Türkiye garantisi zarfında olup olmadığı olacaktır. Her bilinçli alıcı gibi garanti şartlarını öğrenmek, ilerideki olası problemlerden sizi şimdiden kurtarabilir.

Türkiye garantisi nedir?

Ülkemizde resmi olarak etkinlik gösteren yetkili servislerin garanti ve teknik servis hizmeti vermesine Türkiye garantisi denir. Türkiye garantisinin bir diğer adı da dağıtıcı garantisidir. Örneğin; Apple ’dan aldığınız bir telefonda arıza çıktı ve Apple yetkili servisine telefonu geri gönderdiniz. Yetkili servis, zorunlu işlemleri marka bilgisi dahilinde yapar. Siz de bu gerekçeyle ithalatçı garantisi olan telefonunuzla ilgili direkt olarak marka ile muhatap olursunuz.

Bu sebepten dolayı Türkiye garantili dediğimiz cihazlar, bir sorun çıktığı takdirde size en az problem çıkaran, en güvenilir cihazlar olurlar. az önce örneğini verdiğimiz Apple cihazı üzerinden gidersek, aldığımız ürünün garantideki adı “Apple Türkiye Garantili” olarak geçer. Bu da markanın size dosdoğru verdiği garanti nedeniyle güven verir.

İthalatçı garantisi ve Türkiye garantisi arasındaki fark nedir?

ithalatçı garantisi ve türkiye (distribütör) garantisi arasındaki fark nedir?

İthalatçı garantisi ve Türkiye garantisi arasındaki ayrım da kafalarda soru işareti bırakan noktalar arasındadır. İthalatçı garantisine ait ürünü Türkiye garantisine sahip ürüne kadar daha ucuza satın alabiliriz. Fakat ithalatçı garantili ürünü yurt dışından ülkeye getiren firmayla alışveriş yaparken eksik da olsa riskle karşı karşıya kalırız.

Türkiye garantisine sahip ürünümü nereye şikayet edebilirim?

Belirli koşullar dahilinde bütün tüketicilerin sözleşmelerden ve kanunlardan doğan birtakım hakları vardır. Bu hakları da ardına kadar arayıp talep edebilirler. Alışverişten ötürü oluşabilecek sorunları çözecek makamlar ise bellidir.

Türkiye garantisine sahip bir ürünü üç defa servise gönderirseniz ve sorun hala düzelmemiş bir şekilde cihazı bize geri iade ederlerse; kaymakamlık ya da valilik bünyesi aşağı bulunan tüketici mahkemelerine gitgide artarak hakkınızı arayabilirsiniz. Haklarınızdan doğan zararlarınızı muhatabı olduğunuz firmadan istek edebilirsiniz.

Türkiye garantisine sahip ürünümü nereye şikayet edebilirim?

Ürünü satın alırken hangi garanti türünü seçim etmelisiniz?

Elektronik cihazları satın alırken genellikle ilk olarak alacağımız ürünün özelliklerine, kapasitesine ve bizi tatmin etme durumuna bakarız. Oysa beğendiğimiz ürünün cazibesi ileride karşılaşacağımız sorunları da beraberinde getirebilir. Bunu önlemek için dürüst ürünü tercih ettiğiniz gibi dürüst koşullar altında da bir seçim yapmalısınız. Dürüst tercihi yapmak için de içten bir garanti kapsamındaki ürünü satın almalısınız.

İthalatçı garantisine sahip ürün, Türkiye garantisine sahip mahsul kadar olmasa da kısmen, garanti ve servisten yararlanabileceğiniz mahsul türüdür. Oysa yaptığınız işlerde riski asgari seviyede tutan biriyseniz, Türkiye garantili yani distribütör garantili cihazları yeğlemek sizin adınıza en dürüst karar olacaktır.

Elektronik cihazları satın alırken, garanti türünü ve servis konusunda aklınıza takılanları ilgili mağazaya sormaktan çekinmeyin. Kararınızı da bu doğrultuda verin. Unutmayın ancak verdiğiniz kararlar ileride sizi servis paralarına sürükleyebilir ya da o meblağlardan kurtarabilir.

Paralel ithalat nedir?

Paralel ithalat nedir?

Bir ürünü satın alırken ilk aklımıza gelen sorulardan birisi de ürünü nasıl daha ucuza satın alabileceğimiz konusu olur. Alternatiflerden birisi de bu ürünü yurt dışı benzer bir aracıyla getirtmek. Tıpatıp “Avrupa ’ya gidip daha ucuza iPhone 11 alsak daha akla yatkın olur” muhabbetindeki yaşanan koşul gibi.

Paralel ithalat ürünleri de tıpkı ithalatçı garantili ya da Türkiye garantili ürünlerde olduğu gibi satın alabileceğimiz ürün çeşitlerindendir. Ancak aralarında bariz bir ayrım vardır. Paralel ithalat ile yurt dışından getirilen cihazlara IMEI numarası doğrulama işlemi uygulanmaz. Bu yüzden ürünler, herhangi bir garanti kapsamına dahil değildir.

Paralel ithalat, ayrıntılarıyla yasal dayanakları olan bir ürün türüdür. Büyük telefon firmalarının garanti sunmama sebebi, ürünü kendi getirmedikleri içindir. Kendi getirdikleri ürünler için garanti sunan Samsung ’u düşünelim. Benzer ürünü Hepsiburada sitesinden satın alırsak bu ürünün kapsamı Samsung ’un kendi bünyesine dahil değildir.

Paralel ithalat ürünleri seçim edilmeli midir?

Paralel ithalat ürünleri tercih edilmeli midir?

Bu ürünlerin yurt içine geldiklerinde, gümrük aşamasında IMEI numarası doğrulaması yapılmadan yurdumuza girdiğini ve garantileri olmadığını söylemiştik. Tüm bu etkenleri değerlendirdiğimizde, paralel ithalat ürünlerini edinmek bir kullanıcı tercihi olmakla birlikte böylece tavsiye edilen bir şart değildir. 

Ürünün bozulup bozulmaması kısmet, dış faktörler gibi etkenlere bağlıdır. Bu riski göze edinmek isteyenler için kabul edilebilir olan paralel ithalat ürünleri, bu riski almak istemeyenler için uzak durulması gereken bir mahsul tipidir. Çünkü yaşanan herhangi bir fena durumda garanti kapsamı olmayan ürünler her zaman tehlike işidir. Ucuza almak kısmını üstünlük olarak düşünürsek, garanti meselesi de bir o kadar dezavantaj yaratabilen bir durumdur.

Hakkında admin

Check Also

Samsung, QLED TV'leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Samsung, QLED TV’leri ile Zirveye Oynamasının Arkasındaki Faktörleri Açıkladı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, daha çok akıllı telefonları ile konuşuluyor olsa da gerçekte bilgisayardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir