Anasayfa / Genel / İtalya, Apple ’ın iPhone ’ları Yavaşlattığı Suçlaması İçin Yaptığı Temyiz Başvurusunu Reddetti

İtalya, Apple ’ın iPhone ’ları Yavaşlattığı Suçlaması İçin Yaptığı Temyiz Başvurusunu Reddetti

İtalya, 2018 yılında günümüzün iki teknoloji devi olan Apple ’a ve Samsung ’a ağır bir cinayet vermişti. İtalyan yetkililer, Apple ve Samsung ’un adaletsiz ticari aktiviteler gerçekleştirdiğini söylemiş ve her iki şirketi de ‘telefonların önemli aksamalar ve belirgin şekilde yavaşlamalar yaşamaları sonucu kullanıcıları yeni aygıt almaya yönlendirilmesi ’ konusunda suçlamıştı.

Bu suçlardan nedeniyle İtalya, Apple ’ı 10 milyon euro ve Samsung ’u 5 milyon dolar cezaya çarptırmıştı. Her iki şirket de İtalya ’nın bu kararına itiraz etti. Apple göre yapılan itirazın sonucuysa oysa bugün belirlenmiş oldu. Ama Apple, İtalyan mahkemesine yaptığı temyiz talebinde olumsuz sonuç aldı.

Temyiz başvurusu sonuçlandı:

apple

Apple ’ın İtalyan mahkemeye yaptığı temyiz başvurusu sonucunda mahkeme son kararı açıkladı. Açıklanan karara tarafından Apple ’a bahşedilen 10 milyon euroluk cinayet kararı haklı bulundu ve onaylandı. Yani Apple, yaptığı temyiz başvurusundan eli abes döndü ve 10 milyon euroluk cezayı ödemekle yükümlü oldu. Mahkeme tarafından açıklanan kararın özeti şu şekilde:

“Kurul, Otorite ’nin batarya ile ilgili bilginin cihazın temel yönleri ile ilgili olduğunu ve bu nedenle dünyanın önde gelen bir grubunda ve yüksek teknoloji sektöründe hizmet veren şirketlerin gereklilik duyduğu mesleki titizliğe uygun bir şekilde tüketicilere sunulması gerektiğini doğru bir şekilde değerlendirdiğine inanmaktadır.

AGCM ’nin Apple göre iPhone ’ların bataryaları hakkında Aralık 2017 ’ye dek olan eksikliklerin ve yetkisiz bilginin, Tüketici Yasası ’nın 22. maddesine göre yanlış bir ticari başvuru ile bütünleştiği sonucuna varılmıştır: Bu sonuç, ürünün performansını ve süresini etkileyen esas özelliklerinden biri ile ilgili bilgilerin dikkatsizlik edilmesi, tüketicilerin hem satın alma kararında keza de her şeyden önce iPhone cihazlarının içten kullanımı ve değiştirilmesinde hata yapmasına neden oldu.

sonuç olarak, yukarıdaki bütün hususlar için temyiz ve ek nedenler reddedilmelidir.”

Temyiz başvurusu reddedilen Apple, başarısız bir temyiz başvurusu yüzünden keza 7.000 euro daha ödeyecek.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir