Anasayfa / Genel / İspanya’daki Yasa Dışı Doğum Günü Partisi, Olgu Sayısını Dramatik Şekilde Artırdı

İspanya’daki Yasa Dışı Doğum Günü Partisi, Olgu Sayısını Dramatik Şekilde Artırdı

İngiliz The Telegraph gazetesinin haberine tarafından, İspanya ’nın Katalonya Özerk Bölgesi ’nde yer alan Lleida kentinde yasa dışı olarak düzenlenen bir doğum günü partisine katılan 20 kişiden tamamı COVID-19 hastalığına yakalandı. İspanyol sıhhat yetkilileri, olayın arkasından şehirde uygulanan sıkı karantina önlemlerinin bir zaman daha devam etmesi çağrısında bulunuyor.

Yetkililer, Lleida ’da 7-13 Mayıs arasında 45 olan yeni olgu sayısının, 14-21 Mayıs aralarında 142’ye yükseldiğini belirtiyor. İspanya ’da uygulanan kurallar çerçevesinde sosyal bir toplantıya en fazla 10 kişi katılabiliyor. John Hopkins Üniversitesi’ne tarafından ülkede şu belli başlı dek COVID-19 kaynaklı 27.000 ’den artı ölüm yaşandı. Olgu sayısı ise 284.986 ’yı aşmış durumda.

ispanya COVID-19

İspanya Sağlık Bakanlığı COVID-19 departmanı başkanı Fernando Simón, laf konusu olayla ilgili olarak The Telegraph gazetesine verdiği demeçte, “Hepimiz ailelerimizle ya da sevdiklerimle görüştüğümüz için ölüyoruz. Günahsız ufak bir parti, ikinci bir salgın dalgasına yol açabilir. Hemen Şimdi normale dönmedik. Risk hala devam ettiği için, yavaş hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı. İspanyol yetkililere göre partiye katılan COVID-19 hastası dört birey, aynı ortamda bulunan öteki bütün insanlara virüsü bulaştırdı.

ispanya

7 Haziran ’a kadar geçerli olan doğaüstü halin söz konusu tarihten daha sonra uzatılıp uzatılmayacağı şimdilik belirli yok. İspanyol makamların açıkladığı verilere göre ülkede son 24 saatte COVID-19 kaynaklı yalnızca bir ölüm gerçekleşti. Son bir haftada hayatını kaybeden birey sayısı ise 39. 

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir