Anasayfa / Genel / ISO Dosyası Nasıl Açılır?

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarınıza internet üzerinden bir program indirdiğinizde bu dosya genel olarak RAR dosyası veya ISO dosyası biçiminde olur. Fiilen bu iki dosya biçiminin işlevi birbirine benzer olsa da ISO, büyük boyutlu programları arşivleme konusunda 1 adım öne çıkıyor. Zira RAR dosyasının içerisindekileri dışarı aktarmadan kullanamıyorsunuz.

Peki ISO dosyası nedir? Bundan birazdan bahsedeceğiz, ondan sonra da Windows 10, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Mac OS X işletim sistemlerinde ISO dosyası nasıl açılır sorusunu yanıtlayacağız. ISO dosyası açma işlemi hakkında bütün sorularınızı yanıtladığımız rehberimize lafı daha fazla dolandırmadan geçelim.

ISO dosyası nedir?

iso dosyası nedir

ISO dosyası, bir CD veya DVD üstüne yazılan belgelerin aynı şekilde sanal bir disk üstüne yazılıp sıkıştırılmasıyla oluşan bir dosya biçimidir. ISO dosyası ile birlikte büyük boyutlu programları boyutlarını küçülterek arşivleyebilirsiniz. ISO ’nun Türkçede karşılığı ise Sanal Disk Görüntüsüdür. Özet Olarak Türkçe isminden de anlayabileceğiniz gibi bedenen var olmayan bir disk dosyasıdır.

ISO dosyası nasıl açılır?

Windows 10 ’un altındaki sürümlerde ISO dosyası açma

Windows 7, Windows Vista ve Windows XP gibi eski Windows sistemlerinde dahili olarak bir sanal disk okuma programı bulunmuyor. ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirebilmek için 3. parti programlar yüklemeniz gerekiyor. Bizim size önereceğimiz iki farklı metot bulunuyor:

Daemon Tools ile ISO dosyası açma:

Adım #1: Daemon Tools ’u bilgisayarınıza kurun Adım #2: İndirdiğiniz ISO dosyasına sağ tıklayın Adım #3: Birlikte Aç kısmının üzerine gelin Adım #4: Açılan kısımda Daemon Tools ’u seçin

daemon tools

WinRAR ile ISO dosyası açma:

Adım #1: WinRAR ’ı bilgisayarınıza kurun Adım #2: WinRAR ’ı kurarken desteklenen dosya türlerinde ISO ’yu işaretlemeyi unutmayın Adım #3: ISO dosyasına sağ tıklayın Adım #4: Birlikte Aç kısmına gelin Adım #5: Açılan kısımda WinRAR ’ı seçin Adım #6: WinRAR dosyasındaki oluşturduğunuz manâsız bir klasöre çıkartın

iso dosyası açma

Windows 10 ISO dosyası açma

Adım #1: ISO dosyasının bulunduğu klasöre gelin Adım #2: ISO dosyasına çift tıklayın Adım #3: ISO dosyası açma işlemini gerçekleştirdiniz.

windows 10

Windows 10 ile birlikte ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirebilmek için 3. Parti bir başvuru formu kullanmaya lüzum kalmıyor. Windows 10 sisteminde dahili olarak yer alan sanal disk görüntüleyici programı ile indirdiğiniz ISO dosyasını yalnızca çift tıklayarak açabiliyorsunuz.

Mac OSX ISO dosyası açma

Adım #1: The Unarchiver ’ı App Store ’dan indirin Adım #2: ISO dosyasının bulunduğu klasöre gidin Adım #3: ISO dosyasına tıklayarak seçin Adım #4: Ekranın sol üstündeki Dosya kısmına tıklayın, bir yemek listesi belirecek Adım #5: Birlikte Aç seçeneğine tıklayın Adım #6: Açılan kısımda The Unarchiver.app uygulamasını seçin Adım #7: İşlem tamam

Macintosh işletim sistemi olan Mac OSX ’te de ISO dosyası açma işlemi Windows ’tan öyle bambaşka işlemiyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Mac ’teki App Store ’u açıp oradan gerekli 3. parti programı indirip kurmanız gerekiyor. Bizim önereceğimiz ISO dosyası açma programı The Unarchiver. Gelin hemencecik nasıl yapılır kısmına geçelim:

Bu Vesile Ile bir Webtekno listesinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını içeren, bu ve bunun gibi birçok faydalı içerik ve rehberden farkında olan almak için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi/önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın 🙂

Hakkında admin

Check Also

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam’in her sene düzenli olarak yaptığı indirimler, ülkemiz dahil tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. PC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir