Anasayfa / Genel / iPhone ’larda Hangi iOS Sürümünün Ne Kadar Kullanıldığı Açıklandı

iPhone ’larda Hangi iOS Sürümünün Ne Kadar Kullanıldığı Açıklandı

Apple, iPhone’larda en çok kullanılan işletim sistemlerine ilişkin istatistikler yayınladı. Bu istatistiklere göre, 17 Haziran 2020 itibarıyla iPhone sahiplerinin yüzde 81‘i iOS 13’ü, yüzde 13’ü iOS 12’yi ve yüzde 6’sı da daha önceki cihaz yazılımı sürümlerini kullanıyor. 17 Haziran 2016 sonrasında satılan cihazlar laf konusu olduğundaysa iOS 13 oranı yüzde 92‘ye çıkarken, iOS 12 yüzde 7’ye, önceki cihaz yazılımı sürümleriyse yüzde 2’ye düşüyor.

Öteki istatistiklere göre, iPad’lerin yüzde 73‘ü iPadOS 13’ü, yüzde 16’sı iPadOS 12’yi ve yüzde 11’i de daha eski cihaz yazılımı sürümlerini kullanıyor. Son dört yılda satılan cihazlarda bu oran iPadOS 13 için yüzde 93‘e çıkarken, iPadOS 12 yüzde 5’e ve daha önceki aygıt yazılımı sürümleri ise yüzde 1’e düşüyor. 

İşte iPhone ve iPad’lerdeki cihaz yazılım sürümleri uygulama oranları:

iPhone

iPad

Apple’ın iOS 13 ile ilgili yarattığı hayal kırıklığını iOS 14 ile telafi etmesi bekleniyor. Yakın zamanda ortaya atılan yeni iddialara kadar iOS 14 güncellemesi, selefi iOS 13 ’ü çalıştıran tüm cihazlar için yayınlanacak. Apple, COVID-19 salgını sebebiyle herhangi bir gecikme yaşanmadığı takdirde, yeni mobil işletim sistemi iOS 14 ’ü 22 Haziran ’da düzenleyeceği Dünya Geliştiriciler Konferansı ’nda (WWDC) tanıtmayı planlıyor.  

iOS 14 güncellemesini alacak bütün cihazlar şu şekilde sıralanıyor: iPhone 6s ve 6s Plus, iPhone SE (2016), iPhone 7/7 Plus, iPhone 8/8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS/XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro/Pro Max ve iPhone SE 2020. 

iOS

ÖTE YANDAN senelerdir iPhone ve iPad cihazlarında kullandığı işletim sistemi olan iOS ’u geçtiğimiz yıl iPad ’ler için iPadOS olarak güncelleyen Apple’ın acilen de bir iPhoneOS çalışması içinde olduğu ortaya çıkmıştı. Apple konu hakkında henüz devlete ait bir yorumlama yapmış değil.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

PlayStation 5, Her Kupanın Kilidi Açıldığında Sesinizi Kaydediyor

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i geçtiğimiz günlerde tüm dünyada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir