Anasayfa / Genel / iOS 14’ün Gizlilik Özelliği, TikTok’un Panoya Kopyalanan Metinleri Okuduğunu Ortaya Çıkardı

iOS 14’ün Gizlilik Özelliği, TikTok’un Panoya Kopyalanan Metinleri Okuduğunu Ortaya Çıkardı

Apple, geçtiğimiz günlerde WWDC 2020 ’de tanıttığı yeni mobil işletim sistemi iOS 14 ’te, kullanıcılara iPhone ’larındaki uygulamaların hangi verilere erişebileceği konusunda daha artı yoklama sağlamak için gizlilik konusunda öyle fazla yenilik sunuyor. Bu özelliklerden biri, herhangi bir dilekçe panoya kopyalanmış bir metne erişmek istediğinde kullanıcının bilgilendirilmesini sağlıyor.

iOS 14 beta sürümünü indirip kullanmaya başlayan geliştiriciler, popüler video paylaşım platformu TikTok ’un kullanıcıların panoya kopyaladığı metinleri okuyan uygulamalardan biri olduğunu fark etti. Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere Apple ’ın sunmuş olduğu yeni gizlilik uyarısı, TikTok uygulamasının açık olduğu süre her tarafında ekranda görünmeye devam ediyor.

TikTok

Bu durum yalnızca beta kullanıcılarını rahatsız etmekle kalmadı, TikTok’un kişisel verileri izinsiz kopyalayıp kopyalamadığı konusunda da genel bir endişe oluşmasına oldu. Konuya ilişkin Birleşmiş Krallık’ta yayımlanan The Daily Telegraph gazetesine açıklamalarda bulunan TikTok ise uygulamanın panodan veri toplamadığını söyledi.

TikTok ’un tekrarlanan spam davranışlarını betimlemek için özel bir sistemi olduğunu bildiren firma, bu özelliğin iOS 14 ’teki yeni gizlilik özelliği ile tetiklendiğini iddia etti. Kafa karışıklığını ortadan uyandırmak için uygulamanın yeni versiyonunu App Store‘un onayına sunduklarını belirten TikTok, kullanıcıların gizliliğini korumaya ve uygulamanın nasıl çalıştığı konusunda şeffaf davranmaya devam edeceklerini aktardı.

ByteDance TikTok

Telegraph ’ın haberine tarafından, iOS panosunu durmadan takip eden AccuWeather, Overstock, AliExpress, Call of Duty Mobile, Patreon ve Google Haberler gibi başka uygulamalar da var. Uygulamaların, kullanıcıların panolarından neden veri topladığını bilmiyoruz, ama iOS 14 ile gün yüzüne çıkan bu koşul, Apple ’ın neden daha pozitif gizlilik aracı sunduğuna iyi bir yanıt olsa gerek. 

TikTok’un kullanıcıların panoya kopyaladığı metinlere eriştiğini gösteren video

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir