Anasayfa / Genel / iOS 14’le iPhone’lara YouTube Üzerinden 4K Video Oynatma Desteği Geliyor

iOS 14’le iPhone’lara YouTube Üzerinden 4K Video Oynatma Desteği Geliyor

Apple, dün birinci gününü gerçekleştirdiği WWDC20‘de işletim sistemlerinin yeni sürümleriyle çoğu yeni nitelik tanıttı. iOS 14, macOS Big Sur ve iPadOS 14 sürümlerinin fazla konuşulduğu etkinlikten daha sonra bugün yeni işletim sistemi sürümlerinin beraberinde getirdiği açıklanmayan özellikler meydana çıkmaya devam ediyor. 

Dün etkinlikte açıklanmayan lakin bugün iOS 14‘ün betasında ortaya çıkan bu özelliklerden birisiyse iPhone ve iPad’lere gelecek olan 4K video izleme özelliği. Bundan Böyle iOS 14’le beraber iPhone’lar, Google’ın VP9 video kodlama sistemini kullanarak YouTube üzerindeki 4K videoları oynatabilecek.

iPhone ve iPad’lerde 4K YouTube devri başlıyor:

iOS 14 YouTube 4K

Her ne değin iPhone 11 Pro‘lar çoğunlukla 2436 x 1125 piksel ve iPad Pro‘lar 2732 x 2048 piksel çözünürlükte video oynatma desteğine sahip olsa da iOS 14 sürümüne dek iPhone ve iPad’ler YouTube üzerinde yalnızca 1080p çözünürlükte video oynatabiliyordu. Hatta kullanıcılar, Apple TV üzerinden bile 4K YouTube videolarını oynatamıyordu. iOS 14’le birlikte bundan böyle kullanıcılar YouTube üzerinden 4K videoları ve yayınları sorunsuz bir şekilde izleyebilecek. Şu an hâlihazırda iOS 14 ve iPadOS 14’ün açık betasında YouTube üzerinden 4K video oynatma desteği kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Apple’ın Google servislerine pozitif yardım vermemesi uzun zamandır kullanıcıları rahatsız eden bir detaydı lakin Apple, son zamanlarda edindiği daha özgürlükçü vizyonla Google servislerini kullanan Apple kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Özellikle Apple’ın dün açıkladığı varsayılan başvuru seçebilme özelliğiyle bundan böyle kullanıcılar, varsayılan internet tarayıcıları ve e-posta uygulamaları olarak Google tabanlı uygulamaları seçebilecek.

Bu yeniliğin ardından bugün ortaya meydana çıkan YouTube üzerinden 4K video oynatma desteğiyle beraber Apple, Google’ın VP9 video kodlama sistemini iPhone ve iPad’lere entegre ederek Google servislerine sunmaya başladığı özgürlüğü bir adım öteye taşımayı başarıyor. Bahsedilen 4K YouTube desteğinin, iOS 14 ve iPadOS 14’ün ilk yayınlandığı tarihte gelip gelmeyeceğiyse hemen şimdi bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde bu özellikle ilgili daha çok detayın, iOS 14 ve iPadOS 14’ün açık betasında ortaya çıkması bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

Dünyanın İlk Elektronik Kağıt Tabanlı Esnek ve Renkli Ekranı Geliştirildi

E Ink, 2016 yılının mayıs ayında yeni bir teknolojisini tanıtmıştı. Şirketin elektrikli mürekkep dünyasında çığır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir