Anasayfa / Genel / iOS 14’le Birlikte Yangın Alarmı Gibi Farklı Sesler Algılanabilecek

iOS 14’le Birlikte Yangın Alarmı Gibi Farklı Sesler Algılanabilecek

Hepimizin bildiği üzere Apple, dün her sene yaptığı WWDC etkinliğinin ilk gününü canlı olarak yayınladı. Bu yıl koronavirüs salgını önlemleri sebebiyle çevrimiçi ortamda düzenlenen etkinlikte iOS 14, iPadOS 14, ve watchOS 7 gibi işletim sistemlerinin yeni sürümleri tanıtıldı. Tanıtılan iOS 14 ile birlikte yenilenen Siri, varsayılan tarayıcı seçme, App Library, Picture-in-Picture gibi yeni eklenen ve geliştirilen bir takım özelliklerin yanı sıra bugün, iOS 14’te var olan yeni bir nitelik ortaya çıktı.

Bilhassa Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümüyle beraber, Apple bu yıl daha kullanıcı odaklı erişilebilirlik düzeyi yüksek geliştirmeler ve yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Varsayılan kullanım seçebilme gibi yeni özelliklerle Apple, bu yıl kullanıcılarına daha özgür bir iPhone deneyimi sunmayı da amaçlıyor. Bugün yeni ortaya meydana çıkan nitelik ise ‘Sound Recognition‘ (Ses Tanınma) olarak adlandırılıyor.

iOS 14’le birlikte iPhone’lar özel sesleri ayırt edip dikkat verebilecek:

Apple iOS 14 Sound Recognition

Sound Recognition ismiyle karşımıza meydana çıkan bu yeni nitelik, basitçe ses tanımlama teknolojisi olarak adlandırılabilir. Yenilenen Siri‘yle birlikte artık Siri’nin daha karışık komutları algılayabileceğini ve çeviri yapabileceğini dün Apple tarafından açıklanan bilgiler doğrultusunda öğrenmiştik. Siri’nin yenilenen teknolojisinin ardından ses tanıma özelliğinin gelmesi büyük bir sürpriz olmadı. Yeni ses tanıma özelliğiyle artık iOS 14 sürümüne sahip olan iPhone’lar; bebek ağlaması, yangın alarmı ve açık kalan muslukların su seslerini algılayıp kullanıcıya bu doğrultuda bildirimler yollayabilecek.

Artık iOS 14’le birlikte menüde kullanım olarak yer alacak Sound Recognition, kullanıcılar kadar hangi sesler hakkında bildirim elde etmek istediklerine tarafından de özelleştirilebilecek. Bundan Böyle kullanıcılar Sound Recognition baştan sona bebeklerinin ağlayıp ağlamadığını teftiş edebilirken hem olur ya kulaklıkları takılıyken duymadıkları kapı zili ya da evcil hayvanlarının seslerinden de bildirimler doğruca farkında olan olabilecekler. 

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir