Anasayfa / Genel / iOS 14 ile Birlikte iPhone Klavyesine Emoji Arama Özelliği Geliyor

iOS 14 ile Birlikte iPhone Klavyesine Emoji Arama Özelliği Geliyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple ’ın, koronavirüs salgını nedeniyle tarihinde ilk olarak online formatta düzenlediği 2020 Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC), dün akşam TSİ 20.00’de başladı. 26 Haziran ’a kadar devam edecek etkinliğin birincil gününde uzun zamandır beklenen iOS 14 ’ü resmen tanıtan Apple, iPhone kullanıcılarının aylar süren merakını dindirmiş oldu.

Ana ekran widget ’ları, uygulamalarınızı otomatik olarak aranjör App Library, Picture in Picture modu, varsayılan e-posta ve internet tarayıcısı uygulamalarını değişiklik desteği ve tercüme hizmeti gibi daha böylece fazla buluş, iOS 14 ’te kullanıcıları bekliyor.

Artık göndermek istediğiniz emojileri bulmak çok daha basit

Apple iOS 14

Bunların yanı sıra, kullanıcıların fazla uzun zamandır Apple ’dan istediği bir özellik daha vardı: Emoji arama. Aslında bu özellik, Swiftkey gibi üçüncü parti klavye uygulamalarının zaten sunduğu bir özellik fakat iPhone klavyelerinde yerleşik bir emoji arama özelliğinin olmaması, büyük bir eksiklik olarak nitelendiriliyordu.

Neyse oysa Apple, iOS 14 ile bu açığı nihayet kapatıyor. Bundan sonradan iPhone klavyenizde dilediğiniz emojiyi anahtar sözcük yazarak çarçabuk bulabileceğiniz bir arama kutusu olacak. İlk iOS 14 geliştirici beta sürümünde kullanıcı arayüzü biraz alışılmadık görünse de, arayüz zamanla iyileştirilecektir diye umuyoruz.

iOS 14 emoji arama

Bundan Böyle klavyenin sol alt tarafındaki emoji düğmesine dokunduğunuzda, emoji satırının üzerinde bir arama çubuğu beliriyor. daha sonra ‘mutlu’ gibi bir anahtar kelime yazabilir ve arama metniyle eşleşen emojileri görebilirsiniz.

giderken, klavyeye çevrimdışı dikte özelliğinin geldiğini de söylemeden geçmeyelim. iPhone, konuşmanızı kopyalamak için bir sunucu ile veriyi ileri geri alıntı yapmak yerine, transkripsiyonu artık ayrıntılarıyla cihazda gerçekleşebiliyor. iOS 14 ile birlikte gelen bütün yeniliklere buradan ulaşabilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir