Anasayfa / Genel / Into the Wild’ın Ünlü Terk Edilmiş Otobüsü, Güvenlik Nedeniyle Taşındı

Into the Wild’ın Ünlü Terk Edilmiş Otobüsü, Güvenlik Nedeniyle Taşındı

ABD’li yolcu Christopher McCandless’ın gerçek yaşam hikayesini anlatan ‘Into the Wild’ kitabına ve kitapla benzer adı içeren filme konu olan terk edilmiş otobüs, ziyaret etmek isteyen turistler için tehlike yaratması sebebiyle bulunduğu yerden kaldırıldı.

Christopher McCandless’in, ABD’nin Alaska eyaletinde bir süre yaşadığı ve içinde açlıktan yaşamını yitirdiği meşhur otobüs, meraklı maceraperestlerin sık sık gidilen yer noktası haline gelmişti. Oysa otobüsü bakmak üzere bölgeye giden turistlerin hayatlarına mal olabiliyordu. bu nedenle otobüs, bir askeri helikopter yardımıyla bulunduğu bölgeden taşındı.

Into the Wild’ın ünlü otobüsü, turistler için risk saçıyordu

into the wild otobüsü taşındı

Alaska’nın orta kısmında, en yakın kasabaya 50 km uzaktan bulunan otobüse gelmek için ziyaretçilerin Teklanika Nehri‘ni geçmesi gerekiyor. Geçen sene yeni evli Belaruslu bir bayan, nehirden geçmeye çalışırken boğulmuştu. 2010’da ise diğer bir boğulma vakası daha olmuştu. Hem nisan ayında bölgede mahsur kalan bir Brezilyalı, şubat ayında ise beş İtalyan yine boğulmak üzereyken kurtarılmış, turistlerden birinde şiddetli soğuk yanmasına rastlanmıştı.

Eyalet yetkilileri, 2009-2017 yılları arasında otobüsü ziyarete gitmek isteyen turistler için 15 arama kurtarma çalışması düzenlendiğini açıkladı. Alaska Doğal Kaynaklar Sorumlusu Corri Feige, “İnsanları Alaska’nın vahşi doğasından güvenli bir şekilde haz almaya özendirme ediyoruz ve bu otobüsün popüler düş gücü üzerinde sahip olduğu etkiyi anlıyoruz. Oysa bu terk edilmiş ve durumu gitgide artarak kötüleşen araç tehlikeliydi ve maliyetli kurtarma çalışmaları gerektiriyordu. Daha da önemlisi bir takım ziyaretçilerin hayatına mülk oluyordu” dedi.

Otobüs güvenli bir bölgede tutulacak

into the wild otobüsü

Into the Wild’ın ünlü otobüsüne ne olacağı demin bilinmiyor. Alaskalı yetkililer, bu konuda bir karar alınıncaya değin otobüsün güvenli bir bölgede tutulacağını açıkladı. Denali bölgesi belediye başkanı Clay Walker, 1940’larda üretim edilen otobüsün 60 sene önce bölgeye getirildiğinin bilgisini verdi.

Walker, terk edilmiş otobüsün meraklı turistler için güvenli olmayan bir ziyaret noktası haline geldiğini ve sorunun artık çözülmesi gerektiğini belirterek, “bununla beraber tarihimizin bir parçası ve ortadan kalktığını bakmak biraz hüzün veriyor” dedi.

ABD’li yolcu Christopher McCandless, otobüste hayatını kaybetmişti

into the wild otobüsü

Christopher McCandless, 1992’deki Alaska yolculuğu sırasında terk edilmiş otobüsü bularak orada yaşamaya başladı. Otobüste yaklaşık üç ay geçiren McCandless, uyumlu olarak notlar tuttu. Bu sürenin ardından geri dönmeye karar veren McCandless, Teklanika nehrinin yükselmesi sebebiyle otobüste mahsur kaldı. Bu esnada yaralanan gezgin, yiyecek ve ekipmanlarının eksik olması sebebiyle güçten düştü ve hayatını kaybetti.

McCandless’ın cansız bedeni 6 Eylül 1992’de, kaldığı otobüste Butch Killian adlı bir avcı göre bulundu. Yazan Jon Krakauer, şanssız gezginin hikayesini anlatan ‘Into the Wild’ adlı kitabını 1996’da yayımladı. Ardındaki 2007’de Sean Penn, kitabı temel bölge benzer adlı filmin yönetmenliğini yaptı.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir