Anasayfa / Genel / İnternette Bir Devrin Sonu: Adobe, Flash’ın Fişini Çekeceği Tarihi Duyurdu

İnternette Bir Devrin Sonu: Adobe, Flash’ın Fişini Çekeceği Tarihi Duyurdu

Adobe, takriben üç yıl önce yaptığı açıklamayla bir zamanların vazgeçilmez multimedya platformu Flash‘ın sonlandırılacağını duyurmuştu. bununla beraber Adobe, bugüne dek Flash’ın ömrünün sonuna geleceği gün için net bir tarih vermemişti. Ancak bundan böyle Flash’ın fişinin çekileceği tarihi biliyoruz.

Adobe, web sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla Adobe Flash’ın 31 Aralık 2020‘de sonlandırılacağını duyurdu. Flash, bilhassa 90’lı yılların sonlarında ve 2000’li yıllarda internet sitelerindeki animasyonlar, oyunlar ve hatta videolara etkileşim eklemek için kullanılıyordu. Hatta YouTube bile ilk günlerinde dünya çapındaki milyonlarca insana video hizmeti sunmak için adeta en ince ayrıntısına kadar Flash’a güveniyordu.

İnternetin ve internete bağlı cihazların gelişimiyle ortaya meydana çıkan ihtiyaçlar, Flash’ın sonunu hazırladı

adobe flash

Günümüzde HTML 5 ve CSS 3 gibi daha güçlü açık kaynaklı platformların yükselişi ve zeki telefonlar için daha verimli bir standart ihtiyacı nedeniyle Flash, en ince ayrıntısına kadar doğal bir şekilde ömrünün sonuna yaklaştı. Adobe Flash, değişimin yanı sıra sayısız emniyet sorunu nedeniyle de şipşak çekiciliğini kaybetmeye başladı. Fakat popüler multimedya platformuna en kayda değer darbe 2010 yılında Steve Jobs’tan geldi.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iPad, iPhone ya da gelecekteki herhangi bir ürününde Flash’ı niçin desteklemeyeceğini ifade eden bir yazı yayınlayarak Adobe’un platformu için sonun başlangıcına muhabere etti. Arkasından Google da arama motorundaki içeriklerden ve Chrome tarayıcısından Flash’ı kaldırarak bu değişimi destekledi. Flash’a bağımlı siteler, artık platformun yerini alacak yeni teknolojilerle güncelleniyor.

Adobe, 31 Aralık itibarıyla Flash’ı güncellemeyi durdurarak dağıtımını sonlandıracağını net bir şekilde ortaya koydu. Şirketin dikkat niteliğindeki açıklaması, Flash’ın daha pozitif güvenlik ya da gizlilik yaması almayacağı anlamına da geliyor. Macromedia Flash ile başlayan 24 yıllık bir efsane, artık nihai sona yaklaşıyor…

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir