Anasayfa / Genel / Intel’in Comet Lake-S İşlemcilerinden Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Intel’in Comet Lake-S İşlemcilerinden Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Intel, Comet Lake-S serisi işlemcilerin kuvvet tüketme şeklinde büyük şansın dönmesi yaptı. Alman teknoloji sitesi ComputerBase ise Intel’in Comet Lake-S masaüstü CPU işlemcileri için PL1, PL2 ve Tau değerlerini gösteren bir tablo yayınladı. Tablolara geçmeden önce PL’nin ‘power limit’ yani zor limiti anlamına geldiğini, Tau değerininse bir zaman sabiti olup PL2’de geçebilecek zamana karşılık kullanıldığını belirtelim.

ComputerBase ’e göre önceki nesillerdeki PL2, performans açısından PL1’in %25 üzerine çıkmamıştı oysa paylaşılan grafikte, daha önceki taban çizgisi göz önüne alındığında Intel mühendisleri kadar kayıtlı bazı olağanüstü PL2 değerleri olduğu görülüyor. 

İşte paylaşılan tablo:

Comet Lake-S pl1 pl2 tau

Intel Core i9-10900K ve Core i5-10600K, sırasıyla iki kat ve yaklaşık bir buçuk kat artırılmış PL2 ’ye sahip. Yayınlanan tabloda Intel’in K ekli işlemcilerde 56 saniyelik Tau değeri belirlediği görülebiliyor. Öteki tüm masaüstü işlemcileri PL2’yi azami 28 saniye baştan başa koruyabilecek.

Tabloda aşağılara içten inildikçe PL2 artışlarının büyüdüğü görülebiliyor. Örneğin 65 W PL1’e sahip standart Core i9 ve Core i7 Comet Lake-S işlemciler, 224 W bedel PL2 ’ye sahip. Dahası, standart zor bitiren 35 W TDP‘ye sahip ‘T’ ekli işlemciler, yaklaşık yarım dakikada 123 W‘a kadar zor tüketebiliyor. ComputerBase, Intel Comet Lake-S Xeon W yongaları için de benzer bir tablo paylaştı. 

Comet Lake-S pl1 pl2 tau

Intel ’in 11. tür dört çekirdekli Tiger Lake işlemcisi Core i7-1165G7 ise bir defa daha çevrimiçi testlerde zirve gösterdi ve bu sefer AMD Ryzen 7 4800U ile karşısında karşıya geldi. Laf konusu işlemci; dört çekirdekli, sekiz iş parçacıklı olarak yonga üreticisinin yeni 10nm+ Willow Cove mimarisi üstünde şekillendi. Yeni işlemcinin Intel Xe grafiklerle birlikte entegre işlemci cephesine de büyük bir katkı sağlayacağı görülüyor. Intel Xe de aynı temel mimari üzerine inşa edildi. İlgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Opera Mini, Android’de 500 Milyon İndirmeyi Aştı

Android işletim sistemi oldukça uzun zamandır kullanımda ve ondan öncesine kadar giden çok fazla uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir