Anasayfa / Genel / Intel’in Baş Mimarı, Devasa Xe Grafik İşlemcisinin Fotoğrafını Paylaştı

Intel’in Baş Mimarı, Devasa Xe Grafik İşlemcisinin Fotoğrafını Paylaştı

Intel ’in uzun zamandır Intel Xe grafik işlemcisi  üstünde çalıştığı biliniyor. Yeni GPU ’nun ne süre tanıtılacağı hala belirsizliğini korumakla birlikte, ABD merkezli güya iletken üreticisinin baş mimarı Raja Koduri, 3 Ekim 2019 tarihinde Intel Xe ’nin Haziran 2020 ’de görüleceğini muhabere eden bir tweet atmıştı.

Koduri ayrıca yaklaşık iki ay önce de yine kişisel Twitter hesabı üzerinden heybetli, gizemli bir çipin görüntüsünü paylaşmıştı. Büyük merak uyandıran bu çipin hala bütün olarak ne olduğunu bilmiyoruz, ancak Koduri gizem yaratan tweetlerine sürat kesmeden devam ediyor.

Intel’in mimarı Raja Koduri’nin Twitter paylaşımı

Intel

California’daki Xe GPU Laboratuvarı’nı ziyaret eden Intel ’in baş mimarı, farklı boyutlarda üç GPU ’nun görüntüsünü takipçileri ile paylaştı. Tabii fakat, hala bu çipler hakkında o kadar fazla bilgiye sahip değiliz, ama elimizde spekülasyon yerine getirmek için bolca araç gereç var. 

Laf konusu ürünlerin, data merkezlerinin kullanımına yönelik HPC ürünleri olacağı varsayım ediliyor. Aslında daha önceki söylentiler, Gen 12 grafik mimarisine dayanacak olan Intel Xe grafik birimlerinin, veri merkezleri ve standart kullanıcılara sunulacak iki seçeneğe sahip olacağı yönündeydi, ama Intel ’in yeni GPU ’larını daha geniş bir alana hitap edecek şekilde tasarlaması, grafik işlemci piyasasını elinde tutan AMD ve Nvidia ile rekabet gücünü elbette artıracaktır. 

Intel Xe

Koduri, BFP veya Big Fabulous Package olarak adlandırılan grafik birimlerinin büyük boyutlarını tanımlamak için yeni ve ilginç bir terminoloji kullanıyor. Benzer SpaceX ’in CEO ’su Elon Musk ’ın, adını daha sonra Starship olarak değiştirdiği devasa roketi Big Falcon Rocket’te (BFR) yaptığı gibi.

Xe HPC GPU’ları kullanan birincil sistem, ABD tarafından üretilen ve dünyanın en güçlü süper bilgisayarı olması beklenen Aurora olacak. Saniyede tam 1 kentilyon işlem yapabilme becerisine sahip olan alet, 2021 yılında faaliyete geçecek. 

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir