Anasayfa / Genel / Intel’in 11. Tür Tiger Lake İşlemcisinin Benchmark Puanları Ortaya Çıktı

Intel’in 11. Tür Tiger Lake İşlemcisinin Benchmark Puanları Ortaya Çıktı

Intel ’in 11. tür dört çekirdekli Tiger Lake işlemcisi Core i7-1165G7, bir defa daha çevrimiçi testlerde boy gösterdi ve bu sefer AMD Ryzen 7 4800U ile karşı karşıya geldi. Laf konusu işlemci; dört çekirdekli, sekiz iş parçacıklı olarak yonga üreticisinin yeni 10nm+ Willow Cove mimarisi üzerinde şekillendi. Yeni işlemcinin Intel Xe grafiklerle birlikte entegre işlemci cephesine de büyük bir katkı sağlayacağı görülüyor. Intel Xe de benzer esas mimari üstüne inşa edildi.

Twitter kullanıcısı TUM_APISAK kadar Tiger Lake-U için paylaşılan son benchmark puanlarının 2,8 GHz’de overclock ve 4,7 GHz’de boostclock ile yapıldığı iddia ediliyor. 3DMark’ta Intel Core i7-1165G7’nin fizik testinde 8.020 puan, grafik testinde 6.217 puan ve şimdiye dek açıklanmamış işlemci ve genel kategorisinde de 6.211 puan aldığı görülüyor.

Yeni işlemci hemen şimdi hazır yok:

Intel

15W TDP’ye sahip olan ama çekirdek ve meslek parçacıklarında iki katına meydana çıkan AMD Ryzen 7 4800U ile kıyaslandığında Tiger Lake-U işlemcinin performansta geride olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra Team Red’in 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı Renoir-U yongası fizik testinde güzel bir puan (12.494) elde etti ama bu, Intel’in yeni işlemcisinden %56 daha artı. 

öte yandan Intel Core i7-1165G7, Ice Lake tabanlı selefi Core i7-1065G7’nin de ardındaki kaldı. bu nedenle yeni Tiger Lake işlemcinin hâlâ son hâlinden uzak olduğu düşünülüyor. bununla birlikte Intel APU, AMD Ryzen 7 4800U’yu grafik testlerinde alt etmeyi başardı. AMD’nin Vega iGPU’su hafif bir tökezlemeyle 6.104 puan aldı. Bu da çağrıda bulunmak oluyor ki hâlâ açılış aşamasında olsa da Intel’in Xe mimarisi AMD’ye kök söktürecek; en azından Big Navi gelene değin.

Intel

Dizüstü bilgisayarlara özel olması beklenen Intel Tiger Lake işlemcilerinin 2020 yılının ortalarında piyasaya çıkması bekleniyor. Intel, yılın sonuna kadar yeni işlemcilerin 50nin üzerinde dizüstü bilgisayarda yer alacağını doğruladı.

Buna karşın AMD’nin Ryzen 4000 mobil yongalarının 2020 boyunca 150 civarında dizüstü bilgisayarda çıkışını oluşturacağı da biliniyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir