Anasayfa / Genel / Intel Xe DG1 Ekran Kartının 3DMark Karşılaştırması Ortaya Çıktı

Intel Xe DG1 Ekran Kartının 3DMark Karşılaştırması Ortaya Çıktı

Intel ’in Xe DG1 isimli GPU taşıyan ekran kartı, 3DMark ’ta bir dizi karşılaştırmanın öznesi oldu. Ekran kartının karşılaştırmada şu lahza mevcut GPU içeren bütün kartlardan daha süratli olduğu kanıtlanırken, en yakın rakiplerinden ise bir adım geride kaldığı görüldü. Kıyas sonucunu yayınlayan bir takım çevreler bu durumun spekülasyon olabileceğini aktaran kişileri de yanıtlamış oldu. İlginç olan bir nokta olarak Xe GPU ’nun Core i9-9900K ile karşılaştırılması gösterildi. Çünkü bilindiği gibi Core i9-9900K kendi içinde herhangi bir GPU içermiyor.

intel xe dg1

Çiğ performans karşılaştırmasında Xe DG1 GPU tabanlı ekran kartı GeForce GTX 950 ile eşit puan almayı başarırken, bir zamanların amiral gemisi GeForce GTX 680 modeline de yetişerek 5960 puan kazandı. AMD ’nin Polaris serisi ise Xe DG1 GPU ’dan 200-300 dek yüksek puan almayı başaran Radeon RX 560 ile kullanıcılara daha iyi performans sunduğunu kanıtladı. Ortaya çıkan karşılaştırmayla birlikte 2020 yılının ikinci yarısında notebook ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılması beklenen Xe DG1 GPU için teknoloji severler beklentiye girmeye başlasa da ekran kartının perakende satışa çıkmayacağı birincil günden beri konuşuluyor.

AMD ve NVIDIA ’ya fazla yakın:

intel xe dg1

Intel ’in son zamanlarda tanıttığı ürünlerle AMD ve NVIDIA ’nın ardından takibi bırakmadığının fazla net muhakkak olduğu da sık sık yapılan yorumlar aralarında. AMD derhal Renoir APU ’ları ile rafine 7nm Vega GPU mimarisine güvenirken, NVIDIA ise MX antre seviyesi yongaları kullanmaya devam ediyor. AMD ’nin Ryzen 4800U işlemcisi testten 3543 puan alarak çıkıyor ve bu nedenle Intel Xe DG1 GPU ’ya takriben %70 ’lik bir farkla öne geçtiğini gösteriyor.

Bakalım ilerleyen günlerde hedef kitlesi kurumsal firmaların büro bilgisayarları olarak belirlenen ekran kartı Intel Xe DG1 karşılaştırmalardan nasıl çıkacak. Lansman yaklaştıkça bu herif testlerin çoğalması da bekleniyor. Intel ’in ise bu sırada daha pozitif performans bekleyen kullanıcılar için kuvvetli üst seviye ekran kartı DG2 GPU üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir