Anasayfa / Genel / Intel NUC Küçük Bilgisayarların 2020-2021 Yol Haritası Ortaya Çıktı

Intel NUC Küçük Bilgisayarların 2020-2021 Yol Haritası Ortaya Çıktı

Bilgisayarların birdenbire fazla şekli ve uygulama amacı bulunuyor. Özellikle işletmeler için sunulan bilişim ve teknoloji çözümlerinde mini bilgisayarlar önemli yer tutuyor. Hâliyle üreticiler, pek çok bambaşka ufak bilgisayarla karşımıza çıkıyor.

Bunlardan biri de Intel NUC olarak bildiğimiz mini bilgisayar ailesi. Bu seride bulunan bilgisayarların yakın zamanda nasıl değişeceğine dair internete yayılan bir akıntı, bilhassa orta seviye bir NUC düşünenleri heyecanlandıracak.

NUC Extreme ’e Tiger Lake U işlemci geliyor:

intel

Momomo_US hesabından paylaşılan yol haritasına bakarsak, NUC serisinin en üst seviyedeki üyeleri olan Ghost Canyon ’lar 2022 yılına değin donanım anlamında bir güncelleme almayacak. Orta düzey NUC ufak bilgisayarlarsa 2020 ’nin ikinci yarısında Tiger Lake U işlemcilere kavuşacak. 

öte taraftan sızdırılan görüntülerde bir başka nokta da dikkat çekiyor. Yeni Hades Canyon NUC için Xe Graphics mimarisi kullanılmayacağını görüyoruz. Onun yerine ‘3. parti grafikler’ yer alacak. Bu da daha önce gördüğümüz gibi Vega GL, yani AMD-Intel ortaklığı çözümlü bir NUC olabilir. Natürel NVIDIA dGPU da bir alternatif olarak göze çarpıyor.

Kısa vadede fazla metamorfoz yok:

intel

öte taraftan AMD-Intel arasında bir meslek birliği görmemiz şu zamanda çok da muhtemel olmayabilir. genellikle NUC serisinin hacminin sadece 1,35 litre olacağını da göz önüne alırsak iki devin meslek birliği en ideal sonucu verecek gibi gözükse de firmalar arasındaki rekabet, bu durumu engelleyebilir, firmaların meslek birliğine yanaşmamasına niçin olabilir.

Intel ’in planı ne olursa olsun Xe platformu hemen sahne almayacak ve belli ki 2021 yılının ardına kadar da platform, normalde oldukça işlevli olabileceği NUC gibi cihazlarda yer almayacak. Şayet Xe ya da ona alternatif diğer bir platformu 2021 sonrasında NUC ’larda görebileceğiz. 

Hakkında admin

Check Also

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam Sonbahar İndirimi Başladı: Sağlam İndirime Giren 10 Oyun

Steam’in her sene düzenli olarak yaptığı indirimler, ülkemiz dahil tüm dünyada ilgiyle takip ediliyor. PC …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir