Anasayfa / Genel / Intel, Neredeyse Alev Bölge Comet Lake İşlemcileri Serinletmek İçin Tasarım Değişikliğine Gitti

Intel, Neredeyse Alev Bölge Comet Lake İşlemcileri Serinletmek İçin Tasarım Değişikliğine Gitti

Amerikalı üretici Intel, yeni tür işlemcilerinde oldukça yüksek işlemci hızına sahip olmakla övünüyordu. Yakın zamanda karşımıza meydana çıkan Comet Lake serisi işlemcilerden amiral gemisi i9-10900K SKU, 5.3 GHz gibi sinyâl bir hıza sahipti. 

İşlemciler hakkında ortaya meydana çıkan benchmark sonuçları ve Intel ’in açıkladığı özellikler, kullanıcıların aklında bir takım sorular ortaya çıkmasına neden oldu. Bu soruların başında da işlemcilerin ısınma sorunları geliyordu. 

Yüksek enerji tüketimi uyarı çekiyor

intel comet lake

Core i9 ’un PL2 seviyesinde enerji tüketimi 250W seviyesini buluyor. Bilhassa rekabetçi oyuncular ya da overclock yapmayı sevenler için bu noktada önemli bir enerji tüketimi ve ısınma sorunu ortaya çıkabileceği göze çarpıyor. 

Intel, Comet Lake işlemcilerde bazı minik tasarım değişiklikleri yapıyor. Bu şansın dönmesi özellikle de mühendislik alanında olmalarıyla göze çarpıyor. Intel bu seride işlemcilere daha fazla çekirdek sığdırmış olsa da ısınma anlamında ciddi bir sorun söz konusu oluyor.

Intel hali hazırda pTIM ’den Solder TIM teknolojisine geçmişti. Bu teknoloji doğru ısı, çekirdekler aralarında yayılıyor ve çalışırkenki sıcaklığın düşük kalmasına yardımcı oluyor. Daha düşük sıcaklık da cihazın Turbo performansını daha uzun zaman sergileyebilmesini sağlıyor. 

Daha ince çekirdek kaplaması

comet lake

Intel bu işlemcilere 10 çekirdek sığdırırken STIM ’i ise inceltiyor. Maliyeti eksilmek isteyen firma, her çekirdek üzerinde soğutucu kaplama seviyesini aynı tutuyor. Bu Nedenle var olan soğutucular ile bu işlemciler düzenli oluyor. 

Intel hemen işlemcilerinde bulunan bakır miktarını arttırırken transistörler ile TIM arasındaki yalıtkan araç gereç miktarını da arttırıyor. Intel bu yeni teknolojisini kullanacağını açıkladı ancak serinin bir sonraki ürünleri hakkında bir veri bulunmuyor. 

Yeni mimari değişiklikler sayesinde Comet Lake işlemcilerden CPU soğutuculara ısı aktarımı daha çabuk olacak ve işlemcilerin sıcaklığı daha seri şekilde düşürülebilecek. yine de bu işlemcilerin amiral gemisi seviyesindeki Comet Lake işlemciler için tatmin edici olup olmayacağı bilinmiyor. 

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir