Anasayfa / Genel / Intel ’in Tiger Lake İşlemcileri, Güvenlik İçin İçlerinde Özel Bir Yonga Bulunduracak

Intel ’in Tiger Lake İşlemcileri, Güvenlik İçin İçlerinde Özel Bir Yonga Bulunduracak

Özel veri ve bilgilerimizi dijital ortamlarda saklamamızla büyüyen bilgi hırsızlığı, günümüzde bazı yazılımlar kadar korunuyor. Yazılım boyutunda korumanın, ekipman boyutundaki korumayla yarışamayacağını hepimiz varsayım edebiliyoruz.  

Intel, güvenli konusunda çalışmalarına bütün hızıyla devam ediyor. Kullanıcılarına üst seviye bir güvenlik deneyimi arzetmek isteyen şirket, özel bir güvenlik yongası geliştirmeyi hedefliyor. Intel Control-Flow Enforcement Technology (Intel SOY) adındaki mahsul, hackerlardan korumayı donanım desteğiyle sağlayacak gibi gözüküyor.  

Intel CET, Tiger Lake sınıfı işlemcilere gömülü olarak gelecek:

intel cet

Intel ’in ürününü tasarlarken kullandığı teknik, gelişmiş antivirüs programlarında hâlihazırda kullanılan bir metot. Fena amaçlı yazılımlardan korunmak içinse yazılım tabanlı emniyet sistemleri, tehdidi azaltmada pek tatmin edici gözükmüyor. Intel bu noktada devreye girerek geliştirdiği güvenlik yongalarını, yaklaşmakta olan Tiger Lake adlı mobil işlemcilerinde kullanmayı hedefliyor.  

Bilgisayarların kullandığı güvenlik sistemlerinin ileriye gitmesiyle bilgisayar korsanları da gün geçtikçe daha her işin altından kalkan bir hâle gelmeye başladılar. Bilhassa Oriented Programming (ROP) ve Jump Oriented Programming (JOP), hack metotları arasından oldukça popüler olanlar. JOP ya da ROP saldırılarının saptama edilmesinin çok zorlama olmasının sebebiyse kavgacı davranışlarını sürekli bir biçimde değiştirmesidir.  

intelCET

Intel CET, Indirect Branch Tracking (IBT) ve Shadow Stack (SS) adında iki yol sunuyor. IBT teknolojisi JOP hücum yöntemlerine karşısında koruma sağlamak için yardımcı olurken SS teknolojisi de ROP saldırılarına karşı koruma sağlıyor. Tüm bu yapılarınsa yazılım olarak değil, teçhizat olarak yonga setine gömülü olduğunu ekleyelim.  

Intel, ürünün gelecekteki masaüstü ve sunucu platformlarında satışa sunulacağını söylüyor. Windows 10 ile entegre edilmesi içinse Microsoft zaten çalışmalarına devam ediyor. Windows 10 Insider Preview ’da Intel ATA desteğinin, Istif Koruması adı altında bir önizlemesi de mevcut durumda. 

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir