Anasayfa / Genel / Intel Ice Lake-SP Xeon İşlemcilerin Performans Testleri Ortaya Çıktı

Intel Ice Lake-SP Xeon İşlemcilerin Performans Testleri Ortaya Çıktı

Bildiğimiz üzere Intel bu sene 10. nesil işlemcilerini piyasaya sürdü. Performansları çok ses getiren bu işlemciler, aynı zamanda ısınmaları konusunda gündeme gelmişti. Bu sene içerisinde Intel ’in tanıtmayı planladığı bir işlemci ailesi daha var.  

10 nanometre mimarisine sahip olacak yeni Ice Lake-SP Xeon işlemciler, son kullanıcı olarak sunucu ve şirketleri hedeflese de bazı durumlarda performans tutkunu kişilerin de hedefi olabiliyor. Çoklu çekirdek ve meslek parçacıklı imal edilen bu işlemciler, pozitif operasyon gücü isteyen uygulamalar için birebir diyebiliriz. 

10. tür Intel Xeon işlemcilerin performans:

intel performans

Ortaya meydana çıkan verilere tarafından çekirdek başına 1,25 MB önbellek bulunan işlemcide 24 çekirdek 48 meslek parçacığı yer alıyor. 10. cins Ice Lake-SP işlemcinin, çekirdek başına 1 MB önbellek yer alan önceki nesil Skylake-SP işlemcilere tarafından gücünde %25 yükselme olduğunu söyleyebiliriz. APISAK ’ın paylaştığı verilere tarafından 2,2 GHz çalışma hızına sahip olan işlemci, bütün tartı aşağı çekirdeklerindeki frekansı 2,9 GHz ’e dek çıkarabiliyor. 

Daha önce ortaya çıkan Ice Lake-SP verilerine kıyasla bu paylaşılan verilerin diğerlerine yakın olduğunu ve aynı sonuçlar sunduklarını ekleyelim. Önceki paylaşılan bilgilere tarafından çekirdek artışı olduğunu da belirtelim çünkü benzer sonuçların görüldüğü testte, işlemci için 12 çekirdek 24 meslek parçacığıyla geleceği söylenmişti. İki şekilde de piyasaya sürülecek yeni işlemcinin performansının buna yakın olabileceğini ifade edebiliriz.

Benzer işlemci testleri SiSoftware SANDRA veritabanında da ortaya çıktı. Aynı çekirdek ve iş parçacığı sunan verilerde, önbellek ve GHz verileri de benzer bedel vaziyette. Intel, aynı zamanda Cooper Lake-SP işlemcileri üstünde de çalışıyor. 3. cins Xeon işlemcileri olarak piyasa sunulacak olan bu işlemciler, soket başına 3 TB bellek destekleyecek Intel ’in Cedar Island adlı platformu ile birlikte gelecek. 

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir