Anasayfa / Genel / Intel, Adil Olmayan Bir Karşılaştırmayla AMD ’den Daha İyi Performans Sunduğunu İddia Etti

Intel, Adil Olmayan Bir Karşılaştırmayla AMD ’den Daha İyi Performans Sunduğunu İddia Etti

Günümüzde Intel ve AMD, bilgisayar donanımı anlamında kıyasıya bir çaba içinde. Her iki şirket de sektörün lideri almak için yapabildiklerinin en iyisini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Firmalar, bununla beraber ürünlerini tanıtmak için de kendi ürünlerini öteki şirketin ürünleriyle karşılaştırıyor.

İşte bu karşılaştırmalardan birisi, ‘_rogame’ isimli bir Twitter kullanıcısı göre paylaşıldı. Twitter kullanıcısının paylaştığı ve Intel ’den alındığı bahis edilen görsele göre Intel, AMD ’ye aleyhinde oldukça cesur bir kıyas yaptı ama Intel ’in yaptığı mukayese, bir nedenden nedeniyle çoğu kullanıcının tepkisini çekti.

Intel’in yaptığı adaletsiz mukayese:

intel karşılaştırma

Görsele göre Intel; Core i7-H serisi işlemcisine sahip dizüstü bilgisayarların performanslarını, benzer mobil işlemcilere sahip bilgisayarlarla karşılaştırdı ama şirketin yaptığı karşılaştırmada yer alan dizüstü bilgisayarlar bambaşka ekran kartlarına sahipti.

Intel ’in yaptığı karşılaştırmada bir bilgisayarda NVIDIA GeForce RTX 2060 (Max-Q mobile) bulunurken öteki bilgisayarda NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-P ekran kartı bulunuyordu. Bu ekran kartları, yapılan karşılaştırmalara göre hiç de aynı bir performansa sahip değildi.

intel adil olmayan karşılaştırma tweet

İkinci bilgisayarda yer alan Max-P ekran kartı, Max-Q ekran kartının sunduğundan daha fazlasını sunuyordu. Ekran kartının ismindeki P harfi, ‘Performance (performans) ’ kelimesinin ilk harfiydi. Yani ekran kartı, Max-Performance ismini taşıyordu ve olabilecek en yüksek performansı sunuyordu.

öte taraftan birinci bilgisayardaki Max-Q ekran kartıysa daha düşük bir performans limitine sahipti. Bu ekran kartı, Max-P kadar iyi performans sunmuyordu ve sadece izin bahşedilen en yüksek performansa dek performans sunabiliyordu. Max-Q ekran kartları, genelde daha ince ve hafif olması gereken bilgisayarlarda yer alan ekran kartıydı.

Görsellerde de görüldüğü üzere Intel, 10. nesil Core işlemcisinin oyunlarda AMD ’nin Ryzen 4000 Renoir işlemcisinden %18-23 daha iyi performans sunduğunu söylüyordu fakat şirketin kıyas için kullandığı AMD işlemcili bilgisayar, 65 W güce sahip RTX 2060 Max-Q ekran kartına sahipti. Yani bilgisayarlar eşit değildi.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir