Anasayfa / Genel / Instagram’daki Telif Hakları Konusu, İlginç Bir Davayla Çıkmaza Girdi

Instagram’daki Telif Hakları Konusu, İlginç Bir Davayla Çıkmaza Girdi

Geçtiğimiz günlerde Newsweek, paylaştığı bir haberde Elliot McGucken isimli bir fotoğrafçının Ölüm Vadisi Milli Parkı’nda çektiği, yoğun yağmur sonucu oluşan nadir bir göl fotoğrafını kullandı. Bu fotoğrafın kullanımı, fotoğraf sanatçısı Elliot McGucken’ın dergiye telif hakkı davası açmasıyla sonuçlandı.

Newsweek’in Elliot McGucken’a yaptığı telif hakkı izni başvurusu fotoğrafçı tarafından reddedilince dergi, bu fotoğrafı Elliot McGucken’ın Instagram paylaşımından kendi sitelerine yerleştirerek yayınladı. Elliot McGucken ise bu durum sonrasında bu paylaşıma izin vermediği gerekçesiyle Newsweek’e telif hakkı ihlali davası açtı lakin Newsweek bu davaya karşılık olarak, telif hakkını doğrudan doğruya Instagram’dan alabildiklerini belirtti.

Elliot McGucken kadar çekilen davalık fotoğraf:

Elliot McGucken Ölüm Vadisi Ulusal Parkı

Instagram’ın hizmet şartlarına göre uygulamaya fotoğraf yükleyen cümbür cemaat Instagram’a, diğer kullanıcıların da şartlardan yararlanmasını sağlayan ‘daha alçak lisans’ içeren kayıtlı bir telif hakkı tanımış oluyor. Newsweek’e göre hizmet şartlarında bulunan bu telif hakkı, Newsweek’in yaptığı gibi bir başkasının gönderisini kendi internet sitesine ekleme teknolojisini kullanan hesaplar için de geçerli oluyor.

Newsweek’in bu hizmet şartlarına dayanarak dava konusunda bu değin dar olması da geçmişte yaşanan aynı bir telif hakkı davasına uzanıyor. Geçtiğimiz nisan ayında Mashable isimli dijital medya şirketi, buna çok benzer bir davayı mahkemede kazanmıştı. Resim sanatçısı Stephanie Sinclair göre Mashable’a açılan bu davada hakim, Instagram’ın kullanıcının kabul etmiş olduğu hizmet şartları doğrultusunda öteki kullanıcılara sağladığı daha alçak lisans tamamen Mashable’ın, Stephanie Sinclair’e ait fotoğrafı kendi sitesine eklemesinin bir telif hakkı ihlali olmadığına karar vermişti.

Geçtiğimiz pazartesi sürpriz bir şekilde Newsweek davasına bakan baskın Katherine Failla, Instagram’ın söz konusu olan daha alçak lisansının, bir başkasının gönderisinin kişinin izni olmadan başka bir internet sitesine eklenebileceği konusunda geçerli bir telif hakkı sağladığına dair yeterli bilgi olmadığını öne sürerek davayı ikinci duruşmaya taşımaya karar verdi.

Instagram’dan da yorumlama geldi:

instagram

Bu bahsi geçen daha alçak lisans konusunda da Instagram’dan bir tanımlama geldi. Yaptığı açıklamada Instagram, diğer platforma veya siteye yerleştirilen fotoğraflar ve gönderiler için Instagram’ın bir alt lisans sağlamadığını belirtti. Bu doğrultuda kullanıcılar API kullansa bile gerçi gönderinin başlıca sahibinden izin elde etmek zorunda. Instagram kadar gelen bu açıklamalarla adamakıllı karmaşıklaşan bu durumun, çözülmesi epey bir zaman alacağa benziyor. 

Hakkında admin

Check Also

Samsung, 2020'nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Samsung, 2020’nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Akıllı telefon sektörünün ilk günlerinden beri Apple ile büyük bir rekabet içinde olan Samsung, çıkardığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir