Anasayfa / Genel / Instagram, “Yukarı Kaydır” Özelliğini Daha Fazla Kullanıcıya Sunuyor

Instagram, “Yukarı Kaydır” Özelliğini Daha Fazla Kullanıcıya Sunuyor

Instagram hikayelerinde özellikle yüksek takipçili sayfalarda yer alan “Yukarı Kaydır” özelliği, acilen daha pozitif insan için erişilebilir oldu. ABD merkezli olarak gerçekleşen protestolarda insanların bilgiye daha seri ulaşması için gerçekleştirilen bu yeni karara göre, bundan sonradan 10.000 ’den fazla takipçisi olan doğrulanmış hesapların “Yukarı Kaydır” özelliğine erişebileceği açıklandı. Bu özelliğe herkesin erişmesi için change.org üzerinde de bir imza kampanyası başlatılmıştı.

George Floyd ’un bir polis göre öldürülmesi sonucu ortaya meydana çıkan protestolarda böylece çok kişi sosyal medyayı anlık haber aracı olarak kullanıyor. Protestolarda anlık olarak kaydedilen görüntüler YouTube, Twitter gibi platformlara kaydedilerek daha pozitif insana aktarılıyor. İnsanların irtibat yolunun önünü açtırmak isteyen Instagram da “Yukarı Kaydır” özelliğiyle kişilerin kullanıcılarına anlık bağlantılar sunmasını sağlıyor. 

Yukarı Kaydır özelliği neden herkese sunulmuyor?

Yukarı Kaydır özelliği, genelde yüksek takipçili hesaplara verilir. Bu hesaplar, bağlantıları kullanarak paylaşılan haberler, satılan ürünler, YouTube ’da yayınlanan videolar gibi şeyleri paylaşırlar. Bu nitelik herkes için paylaşılırsa bazı kişilerin özelliği kötü niyetli bir şekilde kullanacağı öngörülebilir. Bu noktada spam ve fena amaçlı yazılımlara yol açan bağlantılar paylaşılabilir. Instagram ise bu sorunla karşılaşmamak namına yüksek takipçili doğrulanmış hesaplarda bu özelliği paylaşıyor. 

Instagram ’da bu özelliğe sahip olmayan kullanıcılar ise profilleri üzerinden temas veriyorlar. Bu da kuşkusuz kişinin o bağlantıya tıklaması için hikayelerden çıkmasına niçin oluyor. Şirket, hemen bu adımıyla protestolarda yaşanan olayların daha seri bir şekilde paylaşılmasını sağlayacak. İlerleyen günlerde bu özellikle ilgili değişiklikler olacak mı, her zaman birlikte göreceğiz. 

Hakkında admin

Check Also

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 Yaşında: Uzayda Yaşamı Gösteren Videolar

Uluslararası Uzay İstasyonu 20 Yaşında: Uzayda Yaşamı Gösteren Videolar

İnsanlığın uzayda kalıcı olarak attığı ilk adım olarak sayabileceğimiz Uluslararası Uzay İstasyonu, ilk olarak Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir