Anasayfa / Genel / İnsan Vücudunda Bulunan Ayrı Yağ Hücrelerinin Görevleri Nelerdir?

İnsan Vücudunda Bulunan Ayrı Yağ Hücrelerinin Görevleri Nelerdir?

Bir Takım yağ hücreleri vücudumuzda birikerek farklı alanlara yönlendirilmiş hastalıklara niçin olabilirken bazılarıysa vücuttaki fazla kalorileri tutuşmak için bir yakıt görevi görebiliyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmaya tarafından vücudumuzda fazladan ‘kaliteli’ yağ hücrelerine sahip olmamız, bilhassa kış aylarında soğuk havalara maruz kaldığımızda daha pozitif kalori yakmamıza asistan oluyor.

Araştırmacılar bu vücudumuzda bulunan yağ hücrelerini, ‘kahverengi’, ‘beyaz’ ve ‘bej’ elde etmek üzere üç ayrı renkle sınıflandırıyor. Bu yağ hücrelerinde kullanılan renk kodları, daha fazla zayıflamaya etkisi tamamiyle kanıtlanmamış olan bir takım özel yemekler yemenizi gerektiren ‘yağ’ diyetlerinde karşımıza çıkıyor lakin araştırmacılara göre asıl kilo vermeyi sağlayan şey, bu ayrı yağ hücresi çeşitlerini iyi anlamak ve zararlı hücreleri faydaları hücrelere dönüştürebilmek.

Kahverengi, beyaz ve bej yağ hücrelerini kavramak:

yağ hücresi

İnsan vücudunda iki çeşitlilik temel yağ hücresi bulunmakta. Bunlardan ilki olan beyaz yağ hücreleri, bono dokularda ve çoğunlukla karın boşluğu, cilt altı ve iç organların çevresinde bulunuyor. Yemek Yemek yediğimizde aldığımız ekstra enerji, bu kayıtlı bölgelerde dekstroz olarak depolanıyor.

Kahverengi yağ hücrelerininse ilk ilk kez sadece yeni doğan bebeklerde bulunduğu düşünülüyordu fakat yapılan daha aktüel araştırmalara kadar bu kahverengi yağ hücreleri aslında hayatımız boyunca vücudumuzda bulunuyor. Bu hücreler; vücutta, kürek kemiği, omurilik, boyun ve köprücük kemiği kısımlarında konumlanıyor lakin gereklilik olduğu zaman yemekle elde edilen enerjinin yakılması için gereklilik bulunan bölgelere de hareket edebiliyor.

Bilinen temel iki yağ hücresi çeşidinden daha sonra araştırmacılar üçüncü bir yağ hücresi çeşidini keşfettiler. Bu yeni keşfedilen ‘bej yağ hücresi’, beyaz yağ hücrelerinin kahverengi yağ hücrelerine dönüşmesi esnasında ortaya çıkan arada kalmış hücreler olarak açıklanıyor. Basitçe izah etmek gerekirse insan vücudu düşük ısılarla karşılaştığında beyaz yağ hücreleri, vücut ısısını takviye etmek için depolanan enerjiyi yakacak olan kahverengi yağ hücrelerine dönüştürülmeye başlanıyor. Bu süreçteyse karşımıza yeni bej yağ hücreleri çıkıyor.

bej yağ hücreleri

Araştırmalara göre bu kahverengi ve bej yağ hücreleri, kilo verme sürecini hızlandırırken aynı zamanda da fazla soğukla karşılaşıldığında vücudun donmasını engelliyor. Keza yeniden bu yağ hücreleri obezite ve obezitenin sebep olduğu hastalıklarla savaşmada büyük bir rol oynuyor.

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12'nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone 12’nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone cihazların tamirinin nispeten daha zor olduğunu belki duymuşsunuzdur. Görünüşe göre iPhone 12 için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir