Anasayfa / Genel / İngiltere ’de Dark Web Üzerinden Sahte Koronavirüs Testi Satan Adam Tutuklandı

İngiltere ’de Dark Web Üzerinden Sahte Koronavirüs Testi Satan Adam Tutuklandı

Geçtiğimiz senenin sonunda Çin ’de ortaya çıktıktan hemencecik sonra dünyayı etkisi altına bölge ve öyle fazla ülkeyi içten sarsan koronavirüs salgını yavaşça kontrol altına alınıyor. Normalleşme süreçlerine geçen ülkeler arasına Türkiye ’nin de katıldığı salgın için tedbirler gevşetilmeye başlansa da demin tehlike adamakıllı sona ermiş yok. Lüzum uzmanlar gerekse yetkililer virüsle ilgili ikinci dalga olmaması için vatandaşları sürekli uyarıyor ve yeni yaşama adapte olunması için görevliler çalışmalarını son sürat sürdürüyor.

Virüs salgınıyla ilgili yasaklanmış ve tedbirlerin yanında teşhis ve tedavi yöntemleri de ilk günden beri epeyce fazla konuşuluyor. Virüsün tespit edilmesini karşılayan hızlı deneme kitleri, çok kritik roldeyken bu kitlere dair üçkâğıt haberleri de gelmiyor değil. Uluslararası Kabahat Ajansı (NCA) tarafından aktarılan yeni bir bilgiye takriben İngiltere ’nin Birmingham şehrinde bir adam, çevrimiçi ortamda 500 ’den artı sahte koronavirüs teşhis kiti sattığı için tutuklandı.

Deneme kitleri bambaşka yerlere gönderildi:

koronavirüs

Salı günü ‘Dolandırıcılık Yasası’ uyarınca göz altına alındığı söylenen 38 yaşındaki adamın sahte kitleri İngiltere ’nin yanı sıra Amerika Birleşmiş Devletleri ’ndeki kişilere de tedarik ettiği bildirildi. Belirsiz testlerden bazılarının internetteki yasal olmayan ağlarda satıldığı da iletildi. NCA yetkilileri, tutuklanan adamın evinde yasa dışı maddeler bulunduğunu da açıkladı. Bunların yanında 36 yaşında olduğu söylenen öbür bir kişinin de dolandırıcılıkla benzer olarak arandığı eklendi.

NCA ’dan yetkililer, bu durumun halkın salgınla ilgili korkularından yararlanarak bundan çıkar elde etmek isteyen fena niyetli kişiler göre anekdot edilmesi gerektiğini iletti ve potansiyel dolandırıcılara korkutma verdi. Yetkililer hem koronavirüsle ilgili sahte ürünlerin satışı hakkında bir dizi vakayı araştırdıklarını ve halkı gözetmek namına çalıştıklarını da söyleyerek insanları çevrimiçi alışveriş konusunda normalden daha ihtiyatlı olmaları yönünde uyardı.

Hakkında admin

Check Also

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

DOOM, Bu Sefer de Minecraft Koyunları Üstünde Oynandı [Video]

İlk olarak 2011 yılında PC’ye çıkan ve daha sonra yakaladığı devasa popülarite sayesinde neredeyse oyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir