Anasayfa / Genel / İngiltere, 100.000’e Yakın Ev İçin Elektrik Üretecek Güneş Enerjisi Santralini Hayata Geçiriyor

İngiltere, 100.000’e Yakın Ev İçin Elektrik Üretecek Güneş Enerjisi Santralini Hayata Geçiriyor

İngiltere’nin en büyük güneş enerjisi santrali unvanını taşıyacak olan Cleve Hill Solar Park projesi, geçtiğimiz çarşamba İngiltere Tasarlama Denetleme Kurulu göre onaylandı. Londra’nın 96 kilometre güneydoğusunda yer alan Faversham bölgesinde kurulması planlanan Cleve Hill Solar Park, 880.000 güneş paneline ev sahipliği yapacak ve 350 MW enerji üretebilecek. Güneş enerjisi santralinin internet sitesindeki bilgilere göre bu enerji, 91.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Cleve Hill Solar Park geliştiricilerinin söylediklerine kadar bu santral, panelleri ve enerji depolama alanını içerisinde bulunduracak. Keza bu santral, İngiltere’nin 2050 yılına değin karbon emisyonlarını sıfıra indirme hedefine ulaşabilmesi yolunda da büyük bir adım olacak. Cleve Hill Solar Park, 50 MW sınırını bir hayli aştığı için Milli Önemli Altyapılar Projeleri’ne dâhil olacak ve sıkı bir denetimden geçecek ama bu santral hakkında parlamentodan hâlâ farklı sesler yükseliyor.

Parlamento üyesi Helen Whatley: ‘Bu proje, bütün bir bölgenin doğasını yok edecek’

İngiltere güneş enerjisi santrali

Tabii ki Cleve Hill Solar Park projesi konusunda her şey inanılmaz değil. Parlamento içerisinde bu santrale karşı olan görüşler de bulunuyor. Parlamento üyesi Helen Whatley, bu güneş enerjisi santralinin inşa edileceği kırsal kesimi ‘sanayileştireceğini’ savunuyor. Whatley, bu konu ile alakalı “Burada yalnızca birkaç kırsal alandan bahsetmiyoruz; bu santral, kurulacağı alandaki bütün tabiatı yok edebilir. 2050 yılında sıfır karbon emisyonuna ulaşmamızı ben de istiyorum fakat yine de bu, ne pahasına olursa olsun düşüncesiyle yapılmamalı” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Cleve Hill Solar Park geliştiricileriyse duyulan bu kaygılara aleyhinde, kurulacak olan güneş santralinin sağlayacağı enerjinin bütün anlamıyla ‘temiz’ bir enerji olacağından ve kurulduğu bölgeye ve halka getireceği avantajlardan bahsetti. Cleve Hill temsilcisi Emily Marshall, “Güneş enerjisi santrali, yoğun olarak tarımsal alan olarak kullanılan bölgedeki biyoloji ile ilgili çeşitliliği yeniden benzer alanda yer alan çayırlar ve ormanlık bölgeler ile birlikte artıracak” açıklamasında bulundu.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir