Anasayfa / Genel / İlk Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor

İlk Yerli Elektrikli Tren, Test Sürüşüne Başlıyor

Ülkemizde son yıllarda savunma sanayii ilk önce edinmek üzere pek çok ayrı alanda yerli imal çalışmalarına yük verilmiş, teknoloji ve tasarım geliştirme konusunda önemli adımlar atılmıştı. Bu araştırmalar kapsamında gündeme gelen ülkemizin birincil yerli elektrikli treni, bakanlıktan gelen açıklamaya kadar bundan böyle yola çıkmaya hazır. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yerli elektrikli tren setinin tasarım ve imal süreçlerinin tamamlandığını ve test sürüşlerinin 29 Haziran ’da başlayacağını açıkladı. Elektrikli tren, 29 Haziran günü saat 10.00 ’da Sakarya ’da bulunan TÜVASAŞ’ta raylara inecek ve birincil yolculuğunu gerçekleştirecek.

Ulusal elektrikli tren setlerinin Avrupa ’ya ihraç edilmesi planlanıyor:

2020 Yılı Yatırım Programı ’nda da yer alan ve adamakıllı yerli ve ulusal imkânlarla hayata geçirilen projenin, gelecekte süratli tren gibi yurt dışından tedarik edilen kaynakların da yerine geçmesi planlanıyor. Ayrıca bu elektrikli tren setlerinin geliştirilip 2023 yılından itibaren Avrupa ülkelerine ihraç edilmesi de hedefleniyor. 

Milli elektrikli tren setlerinin her biri 5 araçtan oluşuyor ve setlerin koltuk kapasitesi 324. bununla beraber her sette engelli yolcular için ayrılan 2 adet koltuk bulunuyor. Setlerin şu an işletme hızı saatte 160 km, tasarım hızıysa saatte 176 km. Üretilen tüm araçlar; oluşabilecek yüklere, darbelere ve muhtemel bir kaza durumunda yaşanabilecek çarpışmalara dirençli şekilde planlanmış alüminyum ekstrüzyon profillerden üretildi. Setlerde kullanılan koltukların tamamıysa ergonomik yolcu koltuklarından oluşuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektrikli tren setleriyle ilgili “Bu yıl içerisinde işletmeye alıp gezgin taşımaya başlayacağız. Proje dahilinde öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum cisim üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı. Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor ’ ’ biçiminde yorumlama yaptı ve deneme sürüşleri tamamlandıktan sonra trenin bu yıl içerisinde hizmete girmesinin planlandığını belirtti. Tekrar Karaismailoğlu ’nun yaptığı açıklamaya göre elektrikli tren seti, benzerlerine göre %20 daha az maliyetle üretildi.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir