Anasayfa / Genel / İklim Değişikliği, Sibirya’da Hava Sıcaklıklarını Normalin 10°C Üstüne Çıkardı

İklim Değişikliği, Sibirya’da Hava Sıcaklıklarını Normalin 10°C Üstüne Çıkardı

Bilim insanları uzun bir süredir küresel ısınma sebebiyle red edilemez bir gerçek haline gelen iklim değişikliği hakkında çalışmalar yapıyorlar. Küresel ısınma dünyanın dört bir tarafını korkutma etmekle beraber, Antarktika ve Sibirya gibi soğuk bölgeleri öteki bölgelerden daha görünür şekilde etkiliyor.

Avrupa Komisyonu ’na alt Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin yaptığı yeni bir çalışma Sibirya ’da sıcaklıklarının, olması gerekenden fazla daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmaya göre Sibirya ’da kış ve ilkbahar mevsimleri boyunca sıcaklıklar üzüntü verici düzeyde yüksek seviyelerdeydi. Yapılan çalışmaya tarafından Sibirya ’da, bilhassa mayıs ayında sıcaklık, olması gerekenden 10°C dek daha yüksek seyretti.

Sibirya küresel ısınma

Copernicus İklim Değişikliği Servisi’den bilim insanı Freja Vamborg, Sibirya ’daki sıcaklık artışlarıyla ilgili olarak geçtiğimiz çarşamba günü bir tanımlama yaptı. Vamborg, Sibirya ’da mayıs ayında görülen sıcaklık artışının üzüntü verici bir muhabere olduğunu, ancak bölgede mayıs ayı haricen da sıcaklıkların acayip bir şekilde yüksek olduğunu söyledi. Freja Vamborg, Sibirya ’da kış ve ilkbahar mevsimleri boyunca sıcaklığın normalin üzerinde seyrettiğini açıkladı. 

Sibirya ’daki sıcaklık artışıyla ilgili Copernicus İklim Değişikliği Servisi ’nden yapılan açıklamada, küresel olarak en sıcak mayıs ayının yaşandığı açıklandı. İklim ajansı, dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Sibirya ’da da sıcaklıkların ortalamanın üstünde olduğu belirtildi. 

Sibirya küresel ısınma

Sibirya ’daki sıcaklık artışıyla ilgili Guardian ’a açıklama yapan Rosgidromet Hava Servisi ’nin baş meteoroloji uzmanı Yat Limanı Makarova, bu kış Sibirya ’da tescil altına alınan sıcaklıkların, 130 yıldan bu yanlamasına kaydedilen en yüksek sıcaklık değerleri olduğunu söyledi. Makarova, kış mevsiminde Sibirya ’da sıcaklık artışının mevsim normallerinin 6°C üstünde olduğunu dile getirdi. 

Sibirya ’da daha önce de anormal sıcaklık artışlarının görüldüğünü söyleyen Fraje Vamborg, yaşanan durumu acayip ülkü getirenin sıcaklık artışlarının devam ettiği zaman olduğunu söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Alfa Romeo'nun 1950'lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Alfa Romeo’nun 1950’lerde Tasarlanan 3 Konsept Otomobili Açık Artırmaya Çıkıyor

Satış için tasarlanmış ancak hiçbir zaman üretilmemiş pek çok konsept otomobil görüyoruz. Bu tür konsept …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir