Anasayfa / Genel / İki Yeni Araştırmaya Göre Nem, Koronavirüsün Yayılmasını Önlüyor

İki Yeni Araştırmaya Göre Nem, Koronavirüsün Yayılmasını Önlüyor

Dünya genelinde 6,3 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 376 binden pozitif kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınını son vermek için dünyanın çoğu uygun aşı ve hap çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yayınlanan iki yeni bağımsız araştırma, virüsün yayılmasının durdurulması konusunda umut vadeden bir gelişme sunuyor.

Gerçekleştirilen çalışmalarda koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olacak şeylerden birinin ıslak hava olduğu keşfedildi. Yayınlanan araştırmaya kadar kuru hava, yalnızca koronavirüs gibi solunumla ilgili virüslerin akciğerlerimizden temizlenmesini engellemekle kalmıyor, hem bir defa enfekte olduktan sonra bağışıklık sistemimizin savaşmasını daha da zorlaştırıyor.

Koronavirüsün yayılması nemli havayla durdurulabilir:

nem

%40 ila %60 arasındaki bir nem oranı, koronavirüsün yayılmasını daha güç hâle getiriyor. Yani bundan böyle virüse aleyhinde kullanabileceğimiz epidemiyolojik bir ipucumuz var diyebiliriz. Araştırmalardan bir tanesini yürüten Yale Üniversitesi ’nden immünobiyolog Akiko Iwasaki “Havanın kuru olduğu kış aylarında hayatımızın %90 ’ınını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Bu da virüsün en iyi hayatta kaldığı ve geçiş yaptığı dönemdir” ifadelerini kullandı.

Iwasaki; pilotların ve uçuş görevlilerinin normalden çok daha yüksek oranlarda gribe yakalandığını ve bunun sebebinin olağanüstü derecede kuru olan kabin havasının olduğunu ayrım eden İsviçreli fizikçi Walter Hugentobler ile birlikte çalıştı. Hem MITOS mühendisi Hazhir Rahmandad da COVID-19 ’un, İran ’ın kuru bölgelerinde ıslak bölgelerine oranla daha fazla yayıldığını saptama etti.

Yani yaz aylarının gelmesiyle birlikte koronavirüsün yayılması konusunda nispeten rahatlayabiliriz ama Futurism ’de bulunan habere göre salgın, hava her tarafta kurumaya başladığında çok daha yüksek oranlarda patlak verebilir. Iwasaki, huzurevleri gibi yerlerde koruyucu tedbir olarak kapalı alanlarda hava nemlendiricilerin kullanılması konusunda Dünya Sıhhat Örgütü ile iletişime geçtiğini oysa demin cevap almadığını söyledi.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir