Anasayfa / Genel / İki Ayak Üzerinde Yürüyen, Tarih Öncesi Bir Timsah Türü Keşfedildi

İki Ayak Üzerinde Yürüyen, Tarih Öncesi Bir Timsah Türü Keşfedildi

Güney Kore ve ABD ’den paleontologlar, Güney Kore ’de bir kayaya gömülü halde yer alan bacak izlerinden yola çıkarak yaptıkları çalışmada, günümüz timsahlarından öbür olarak iki üçgenin taban olmayan kenarı üzerinde yürüyebilen timsahların varlığını ortaya çıkardılar. 

Yapılan çalışmayla birincil defa, iki ayağı üstünde yürüyebilen bir timsah türü bulunmuş oldu. Kayanın üzerinde bulunan epeyce iyi korunmuş ayak izleri, 18 ile 24 cm aralarında bir uzunluğa sahip durumda. Üçgenin Taban Olmayan Kenarı izini tahlil eden bilim insanları, but izine sahip canlının vücut uzunluğunun 3 metreye kadar olabileceğini tahmin ediyorlar. 

Güney Kore ’de yer alan etap izlerinde, etap parmak izleri de saptandı

iki ayak üzerinde yürüyen timsah

Geçtiğimiz günlerde Scientific Reports ’ta yayınlanan çalışmanın sonuçlarında yer alan rahat ayak izlerinin ayrıntılarıyla arkadaki uzuvlarla yapıldığı söylendi. Araştırmacılar, üçgenin taban olmayan kenarı izlerinin bazı bölgelerinde etap parmak izlerinin ve deri izlerinin de bulunduğunu söylediler. 

Güney Kore ’nin başka bölgelerinde de daha önce aynı izler bulunmuştu. Fakat daha önce bu ayak izleri, tarih öncesine ait dev uçan sürüngenler olarak tanımlanan pterosaurlara ait olduğu düşünülüyordu. 

Yer Alan yeni but izleri üstünde Güney Kore ve ABD ’den bilim insanlarının yaptığı yeni alıştırma, but izlerinin Batrachopus grandis adı verilen tarih öncesine ait bir timsah türüne ait olduğunu gösteriyor. Keşfi gerçekleştiren bilim insanları, bu prehistorik timsahın ayakları üstünde yürüdüğüne dair fiziki kanıtlara ulaşmış durumdalar. 

iki ayak üzerinde yürüyen timsah

100 milyon yıldan pozitif bir süre önce, kretase döneminin başlarında yaşamış Batrachopus grandis, bugünkü timsahlardan ayrı olarak yalnızca karada yaşıyordu. Bilim insanları, ilk olarak dört üçgenin taban olmayan kenarı üzerinde de yürüdüğü anlaşılan prehistorik timsahın, süre içinde iki ayağı üstünde yürüme yetisine kavuştuğunu öne sürüyorlar. 

Kretase dönemine ait kalıntılarda daha önce iki etap üzerinde yürüyen timsah kalıntısı bulunamamasına karşın bilim insanları, iki ayak üstünde yürüyen timsahların 250 milyon yıl önce başlayan erken Mezozoik dönemde yaşamaya başlamış olabileceklerini açıkladılar. 

Batrachopus grandisin başlangıçta yüzdüğü düşünülüyordu

iki ayak üzerinde yürüyen timsah

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, but izleri üzerindeki çalışmalarında ilk olarak ayak izlerini bırakan canlının yüzdüğü ihtimali üzerinde durdular. Bu olasılık ayak izlerinin arka ayaklar göre ortaya çıkarılacak değin derin olmadığı düşüncesiyle değerlendirilmişti. 

Çalışmaya katılan araştırmacılardan Colorado Üniversitesi ’nden paleontolog Martin Lockley, çalışmanın ilerleyen aşamalarında canlının yüzerken bu izleri bırakma ihtimalini dışarda bıraktıklarını söyledi. Lockley, ayak izlerinin fazla ahenkli olduğunu, böylece yüzerken oluşamayacağını belirtti. 

iki ayak üzerinde yürüyen timsah

Modern timsahlar, su aşağı iki ayak üzerinde yürüyebiliyor

Çalışmayla ilgili yorumlama yapan Martin Lockley, “Modern timsahlar da ara sıra birlikte yürümek için arka ayaklarını kullanırlar. Ama bu yürüyüşten ortaya çıkan bacak izleri bir sonraki üçgenin taban olmayan kenarı izi deseninin önünde, uyumlu bir üçgenin taban olmayan kenarı izi değildir” dedi. 

Bilim insanları, tarih öncesine ait canlının ön üçgenin taban olmayan kenarı izlerinin tutarlı bir şekilde olmadığını ve yer alan bacak izlerinin iki ayağı üzerinde yürüyen yeni bir türe muhabere ettiğini açıkladılar. Bu iki but üzerinde yürüyen canlı ihtimaliyse arka iki ayağı üstünde yürüyen bir timsah olarak belirlendi. 

Hakkında admin

Check Also

P.T.'nin PlayStation 5'te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

P.T.’nin PlayStation 5’te Oynanamayacağı Resmen Açıklandı

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in geriye dönük uyumlulukla geleceği açıklanmış ve hatta PlayStation 5’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir