Anasayfa / Genel / IBM, Apple Cihazlar İçin Emniyet Arabulucu Yayınladı

IBM, Apple Cihazlar İçin Emniyet Arabulucu Yayınladı

İnternette dolaşırken başımıza gelmesini isteyeceğimiz en son şeylerden biri de alıngan bilgilerimizin kötü niyetli hackerların eline geçmesi. Bilgilerimizin güvenliğini ön planda tutmak amacıyla bir takım uygulamalara başvurabiliyoruz ancak onlar da ara sıra bizleri yarı yolda bırakabiliyor. Eğer sizler de güvenliği sağlamanın daha basit bir yolu olsaydı diyorsanız, IBM’den sizleri sevindirecek haber gelmiş olabilir.

Telefonunuzu ve bilgisayarınızı kullanırken bile verilerinizi şifreleyen bir vasıta, IBM göre geliştirildi. Eskiye tarafından çok daha güvenli bir uygulama sunan bu vasıta, şimdilik sadece iOS ve macOS platformları için yayınlandı. GitHub üzerinden ulaşabileceğiniz aracın Android ve Linux sürümü henüz hazır değil ancak ‘birkaç hafta’ içerisinde sunulması bekleniyor.

Araç, homomorfik şifreleme kullanılmasını kolaylaştırıyor:

veri güvenliği

Aracı birazcık daha yakından araştırmak icabında, IBM’nin bu yeni yazılımı güvenliği bir üst noktaya taşımak namına homomorfik şifreleme tekniğinin kullanımını kolaylaştırıyor. Araç, homomorfik şifreleme bir uçtan bir uca finansal ve medikal veriler gibi normal şartlar aşağıda şifresinin çözülmesi gereken hassas bilgileri daha korunaklı bir hâle getiriyor, ve bu sayede bahsedilen bilgilere gelmek isteyen hackerların daha pozitif süre harcaması gerekiyor.

Tatbik şu hemen olan her ne kadar kullanışlı gözükse de, IBM bunun “çok iyi ve final sürümü” olmadığının ve tekrar tekrar yardımcı olamayacağının altını çizdi, oysa gerçi geçiçi parola çözme işleminin bile güvenliği tehdit ettiği durumlarda güvenliği daha enerjik kılacak kadar tatmin edici bir durumda olduğu gözüküyor. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu araçtan şimdi sadece Apple kullanıcıları yararlanabiliyor. Birkaç hafta sonrası için tarih verilen Android ve Linux kullanıcılarının şimdilik tek çaresiyse ummak gibi gözüküyor. Araç bu platformlar için de kullanılabilir hâle geldiği zaman sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Aracın kullanıldığı o görüntüler:

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir