Anasayfa / Genel / Hubble Uzay Teleskobu, İlk Yıldızların Sanılandan Daha Önce Oluştuğuna Dair Kanıtlar Buldu

Hubble Uzay Teleskobu, İlk Yıldızların Sanılandan Daha Önce Oluştuğuna Dair Kanıtlar Buldu

NASA ve ESA’nın üzerinde araştırmalar yürüttüğü Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni sonuçlar, Evren’deki ilk yıldızların ve galaksilerin oluşumunun düşünüldüğünden daha erken gerçekleştiğini gösteriyor. Avrupalı bir araştırma ekibi, erken evreni inceledikleri çalışmada Büyük Patlama’dan sonraki 500 milyon ila 1 milyar takvim süreçte Population III olarak bilinen birincil cins yıldızlara dair bir kanıt bulamadı. Bu da birincil yıldızların bundan çok daha önce oluştuğunu ortaya koyuyor.

İlk galaksilerin keşfi, modern astronomide bile manâlı bir zorluk olmaya devam ediyor. Evrendeki birincil yıldızların ve galaksilerin ne süre veya nasıl oluştuğunu bilmiyoruz. Bu sorular, derin görüntüleme gözlemleri sağlayan Hubble Uzay Teleskobu ile ele alınıyor. Hubble, gökbilimcilerin evrenin Büyük Patlama’dan sonraki 500 milyon yılı gözlemleyebilmelerini sağlıyor.

Hubble Uzay Teleskobu, erken evrenin sırlarını açığa çıkarıyor

hubble teleskobu, evren

Avrupa Uzay Ajansı’ndan Rachana Bhatawdekar liderliğindeki bir ekip, evrendeki birinci nesil yıldızları incelemeye başladı. Population III yıldızları olarak bilinen bu yıldızların, Büyük Patlama’dan ortaya meydana çıkan maddelerden meydana geldiği ve hidrojen, helyum ve lityumdan oluştuğu düşünülüyordu.

Bhatawdekar ve ekibi, Hubble Uzay Teleskobu ile MACSJ0416 kümesini ve paralel alanını, Spitzer Uzay Teleskobu ve yer tabanlı Very Large Telescope’dan destekleyici verilerle inceleyerek Büyük Patlama’dan sonraki yaklaşık 500 milyon ila 1 milyar sene arasındaki erken evreni araştırdı. Oysa araştırmacılar, bu kozmik süre aralığında birinci tür Population III yıldızlarına dair hiçbir delil bulamadıklarını belirtiyor.

Evrendeki ilk yıldızlar sandığımızdan daha erken oluştu

hubble uzay teleskobu, galaksi

Bhatawdekar, “Bu sonuçlar, galaksilerin düşündüğümüzden fazla daha erken oluşması gerektiğini gösterdiği için derin astrofiziksel sonuçları var. Bu bununla beraber erken evrendeki düşük kütleli/cılız galaksilerin bitmiş iyonlaşmadan sorumlu olduğu fikrini enerjik bir şekilde destekliyor.” dedi.

Sonuçlar bununla beraber birincil yıldız ve galaksi oluşumunun Hubble Uzay Teleskobu ile incelenebileceğinden çok daha erken gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bu, Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi James Webb Uzay Teleskobu’na evrenin en eski galaksilerini analiz etmek için heyecan verici bir araştırma alanı bırakıyor.

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir