Anasayfa / Genel / Huawei’den Google’sız Telefonları İçin COVID-19 Temas Takibi Uygulaması

Huawei’den Google’sız Telefonları İçin COVID-19 Temas Takibi Uygulaması

Türkiye dahil dünyadaki böylece çok ülke, yeni tip koronavirüs salgını COVID-19 ’u kontrol altına alabilmek için kendi bağlantı takibi uygulamalarını ilerletti. Ülkemizde kullanıma sunulan Yaşam Eve Sığar uygulaması da bunlardan biri. Salgın hala devam ettiği için önümüzdeki günlerde bu stil yeni yazılımlar görmeye devam edebiliriz. 

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Apple ve Google da sağlık durumu kuruluşlarıyla koronavirüs salgınının yayılmasını azaltmasına ve yoklama altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini temel bölge bir sistem için ortaklık kurmuşlardı. 

Türkiye dahil pek çok ülke, salgını teftiş altına alabilmek için kendi temas takibi uygulamalarını geliştirdi

COVID-19 temas takibi uygulaması

Apple ve Google, yayınladıkları güncellemelerle ayrıca iPhone keza de Android kullanıcılarına bu hizmeti vermeye başladı. Ama soru(n) şu: ABD yasakları sebebiyle Google ile bağı kesilen Huawei cihazları ne olacak? Birçok modelde hala Google Mobil Servisleri var, fakat Çinli markanın yeni çıkardığı telefonlar Google ’ın uygulamalarından ve hizmetlerinden faydalanamıyor.

Huawei, bu soruna bir çözüm olarak Google servislerini kullanmayan modelleri için HMS Core Contact Shield adında yeni bir COVID-19 bağlantı takibi uygulaması yayınladı. Kullanıcı gizliliği ve güvenliğini merkezine alan yazılım, her cihazın çevresindeki cihazlara anlık olarak değişen kimlik numaraları gönderiyor. Eğer kullanıcılar, bir COVID-19 hastası ile temas ederse, otomatik olarak bilgilendiriliyorlar. Bluetooth Low Energy (BLE), bu anlamda diğer bağlantı takibi uygulamaları ile aynı yaklaşımı benimsiyor.

Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini esas alan HMS Core, diğer temas takibi uygulamaları ile aynı bir yaklaşıma sahip

huawei hms

bununla birlikte HMS Core Contact Shield adındaki dilekçe, COVID-19 hastası şahısların afiyet verilerine erişebilmek için kişinin onayına ihtiyaç duyuyor. Huawei, pandemi sona erdiğinde uygulamanın otomatik olarak kaldırılacağını açıkladı. Kullanıcıların kimlik bilgileri, adresleri, telefon numaraları, e-posta adresleri veya konum geçmişleri gibi alıngan bilgilerinin saklanıp saklanmayacağı ise belli değil.

Hakkında admin

Check Also

DOOM Eternal'ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

DOOM Eternal’ın Game Pass PC Kütüphanesine Geleceği Tarih Belli Oldu

id Software tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından bu sene mart ayında yayınlanan DOOM Eternal, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir