Anasayfa / Genel / Huawei ’yi ABD ile Olan Davasında Zora Sokacak Yeni Belgeler Ortaya Çıktı

Huawei ’yi ABD ile Olan Davasında Zora Sokacak Yeni Belgeler Ortaya Çıktı

Huawei, uzun süre önce Skycom isimli şirketi İran ’daki lokal bir iş ortağı olarak tanımlamış ve bu koşul milletlerarası piyasada büyük akustik bulmuştu. Reuters tarafından ele geçirilen bir dizi belgenin, Çinli teknoloji devinin Skycom isimli şirketi nasıl etkili bir biçimde teftiş ettiğini gösterdi. İlk defa ortaya çıktığı söylenen belgelerin; Huawei ve İran arasındaki anekdot, mektup, kontrat gibi ticari kayıtlardan oluştuğu bildirildi.

Reuters; 2013 yılına değin dayanan belgelerin, Huawei ’nin Skycom ’un yöneticilerini başkalaştırmak, Skycom ’un Tahran ofisini kapatmak, milyonlarca dolar değerindeki sözleşmeleri devralmak için İran ’da ayrı şirket belirlemek da dâhil edinmek üzere bir dizi faaliyette bulunduğunu kanıtladığını aktardı. Belgelerde yer alan bilgilerin ABD yetkilileri göre Huawei ve Huawei ’nin kurucusunun kızı olan Meng Wanzhou ’ya karşı açılan suç oluşturan davasını destekler pozisyonda kullanılabileceği söylendi.

Skycom ismi iddianamelerde geçmişti:

huawei

Söz konusu şirket Skycom ’un isminin daha evvelden de davalardaki iddianamelerde geçtiği biliniyor. ABD ’nin iddianamesine kadar İran ’dan para taşımak amacıyla büyük bankaları aldattığı söylenen Huawei ’nin, Skycom şirketini bir yerel ortaktan ziyade devlete ait olmayan işlerin yapılması için ortaya çıkardığı bir yan kuruluş olduğu aktarılıyor. Uzun zamandır süren davada Huawei ve Meng Wanzhou, banka sahtekârlığı ilk olarak almak üzere öteki iddiaları içeren suçlamaları reddediyor. 2017 yılında sözleşmesi feshedilen Skycom da davalı koltuğunda oturuyor.

Skycom ’un sadece bir meslek ortağı olduğunu yalanlayan ve yeni elde edilen belgelerin davanın seyrini değiştireceğini düşünen bazı çevreler, bu durumun ABD lehine olduğu yorumlarını yapıyor. Huawei ise ortaya meydana çıkan bu gelişmeyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. İlerleyen günlerde firmanın tepkilerinin ne şekilde olacağını ve bu yeni durumun uzun zamandır süren davanın sonuçlanmasında nasıl bir tesir yaratacağını birlikte göreceğiz.  

Hakkında admin

Check Also

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Spotify, Google Hesabı ile Giriş Yapma Özelliğini Kullanıma Açtı

Çok uzun yıllar boyunca internet kullanıcıları hemen her platforma üye olmak için ayrı ayrı oturum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir