Anasayfa / Genel / Huawei, En Manâlı Amerikan Çiplerinden 2 Takvim Stok Yaptı

Huawei, En Manâlı Amerikan Çiplerinden 2 Takvim Stok Yaptı

Huawei, ABD ile Çin arasındaki gerilimlerden en fazla etkilenen firmalar aralarında başı çekiyor. Firmanın geliştirdiği 5G modemleri ve altyapıları, ABD hükümetinin tepkilerinin merkezinde yer alıyordu. Gelen haberlere tarafından Huawei ’nin elinde en önemli işlemlerde kullanacakları çiplerden 2 sene yetecek dek depoladı.

Huawei ’nin pek fazla farklı parça için Amerikalı veya Amerika bağlantılı firmayla çalışması gerekiyor. Özellikle işlemciler için Intel ve programlanabilir çipler için de Xilinx, firmanın önemli tedarikçileri aralarında yer alıyor.

En önemli parçalar depolanıyor

abd çin

Nikkei Asian Review ’da yayınlanan bilgilere göre Çinli teknoloji devi, “en önemli parçalar” olarak adlandırılan çiplerden manâlı bir miktarı depoladı. Firmanın envanterinde bulunan parçaların, alışılagelmiş koşullar aşağıda 2,5 sene yetebileceği belirtiliyor. 

15 Mayıs ’ta ABD ’nin aldığı yeni kararlardan sonradan Huawei ’nin erişebileceği, uzun vadede arz hizmeti alabileceği herhangi bir firma bulunmuyor. Washington da keza Çinli üreticinin kendi çiplerini üretip kullanmasının önünde bir engel olarak gözüküyor.

Huawei uzun zamandır parça depoluyor

huawei

Çinli firma, gerçekte 2018 yılından bu yana parça depolamaya devam ediyor. 2018 yılının sonlarında Huawei CFO ’su Meng Wanzhou ABD ’li yetkililer tarafından tutuklandığından bu yandan işyeri, Washington ’ın olası yaptırımlarına karşı hazırlık yapıyordu. 

Geçen hafta Huawei ’den yapılan açıklamalarda firmanın adeta 23,45 milyar dolarlık bir çipseti, bileşen ve materyal birikimi yaptığı açıklanmıştı. Firmanın kamuya açık olarak gerçekleştirdiği birincil direktifler, Beyaz Saray ’dan gelen açıklamaların hemen 3 gün sonrasında yapılmıştı. 

Firmanın hangi parçaları depoladığı açıklanmamış olsa da bilhassa Xilinx, Intel ve AMD çiplerine özel bir alaka göstermiş durumda. Zira bu çiplerin yerine bir alternatif bulmaları pek de kolay gözükmüyor. ABD ’li bu üreticiler çip pazarının %98 ’ine baskın.

ABD Yönetimi Huawei ’den çekiniyor

usa vs china

ABD yönetimi, Huawei ’nin bilhassa F35 jet projesi, 5G altyapısı, yüksek öncelikli güvenlik sistemleri için kullanılmasına karşısında çıkmış ve firmanın yaptığı ürünlerde, Çin hükümetinin istediği durumlarda casusluk amacıyla kullanabileceğini iddia ettiği çıklar olduğunu belirtmişti. 

ABD ve Çin arasındaki gerginlik daha sonra ise Ticaret Savaşları olarak da bilinen olayların başlamasına niçin olmuştu. öte yandan bu süreçten en fazla etkilenenler ise iki ülke arasında iş yapan kurumlar oldu.

Hakkında admin

Check Also

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetine Sahip Operatörleri Açıklandı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli telekomünikasyon operatörü Etisalat, Ookla tarafından dünyanın en hızlı mobil operatörü ilan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir