Anasayfa / Genel / Hindistan’ın Savunma Şirketlerinden Birinin Verileri Dark Web’de Paylaşıldı

Hindistan’ın Savunma Şirketlerinden Birinin Verileri Dark Web’de Paylaşıldı

Hindistan’da bulunan Bharat Earth Movers Limited (BEML) adlı millet şirketi geçtiğimiz günlerde büyük sorunla karşısında karşıya kaldı. Siber saldırganlar tarafından firmaya ait alıngan belgelerin de olduğu içerikler dark web üstünde paylaşıldı. Siber güvenlik firması Cyble da verilerin saldırganlar göre ele geçirilerek izinsiz bir şekilde ifşa edildiğini doğruladı.

bununla beraber firma, daha sonrasında verilerin izinsiz bir şekilde ele geçirilerek paylaşılmasında rol aldığı iddia edilen R3dr0x ’in bu durumla bir ilgisi olmadığını da paylaştı. Bilmeyenler için BEML, Hindistan ’ın Bengaluru şehrinde kurulan ve çoğu alanda etkinlik bildiren bir işyeri. BEML’nin çalışma alanları arasında savunma ürünleri, metro ve raylı sistemler, inşaat, maden gibi alanlar bulunuyor.

Firmaya ait alıngan veriler çalındı:

dark web

Verilerin ortaya çıkma olayı 25 Mayıs 2020 tarihinde meydana geldi ve hemen şimdi kimliği saptama edilemeyen hacker, firmanın 7 çalışanına ait belgeleri de taşıyan hassas verilere ulaşmayı başardı. Hacker, ardından çalışanlara ait ele geçirdiği elektronik posta hesapları ve diğer bilgileri de liste olarak paylaştı. 

Hacker, çalışanların elektronik posta adreslerini ele geçirir geçirmez eski şifreleri ‘FreeKashm!r‘ ve ‘GoToHellBJP!!1‘ olarak değiştirdi. bu nedenle güvenlik firması Cyble, saldırganın komşu ülkelerden olabileceğini veya diğer bir hükûmet destekli hacker olduğunu düşünüyor. İlk olarak bu durum namına kararsızlık duyulan isim R3dr0x olmuştu ama ardından durumun farklı olduğu ortaya çıktı. Son olarak paylaşılan ve ortaya çıkan veriler arasında firmaya ait mesajların, herif kayıt bilgilerinin ve şirket faturalarının olduğunu da belirtelim.  

Hakkında admin

Check Also

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Çin, Sınır Ötesi Veri Akışında Yeni Süper Güç Haline Geldi

Bundan 19 yıl önce, 2001 yılında ABD, sınır ötesi veri akışlarında baskın ülke konumundaydı. O …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir